Jak poznat rakovinu děložního čípku?

  • Domů
  • Jak poznat rakovinu děložního čípku?
Jak poznat rakovinu děložního čípku?

Představujeme rakovinu děložního čípku

Rozhodl jsem se otevřít tento článek s představením rakoviny děložního čípku, protože se mi zdá důležité mít úvodní znalosti o této chorobě. Ačkoliv mám sám perciptor a něco takového mě osobní nepotká, zaměřil jsem se na tento druh rakoviny, protože moje manželka je žena a můj syn Matěj, ač je to teď ještě kluk, jednoho dne možná bude mít manželku. Kvido, náš papoušek si o tom naštěstí dělat nemusí starosti. Rakovina děložního čípku je nádorová choroba, při které dochází k maligní transformaci buněk na povrchu děložního čípku. Jde o třetí nejčastější nádorové onemocnění u žen. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že každý rok je diagnostikováno přes půl milionu nových případů této rakoviny. Ale nemusíme se bát, pokud víme, jak ji včas rozpoznat a jak se proti ní bránit.

Příznaky, které by neměly zůstat nepovšimnuty

Mám dostatěčné zkušenosti s výzkumem a psaním, abych vám mohl sdělit, že rakovina děložního čípku má často skryté nebo nepozorované příznaky. K častým příznakům patří abnormální krvácení, pánevní bolest nebo obtíže při močení. Ale nemluvme si do duše, tyto příznaky mohou svedčit o mnoha jiných zdravotních problémech než rakovině děložního čípku. Je důležité vědět, že každý z nás je jedinečný a to, co platí pro jednoho, nemusí platit pro druhého. Proto je důležité se obrátit na lékaře, pokud máte nějaké obavy o své zdraví. A proč to zdůrazňuji? Protože v naší rodině zdraví bereme vážně. Snažíme se být svým zdravím v předstihu a to platí i pro našeho papouška Kvida.

Pozor na rizikové faktory

Když se dostaneme k rizikovým faktorům, je třeba zdůraznit, že fakt, že patříte do jedné nebo více rizikových skupin, neznamená, že automaticky propadnete příslušné nemoci. Je to trochu jako hraní loterie, i když máte všechny čísla, neznamená to, že vyhrajete. Pro rakovinu děložního čípku jsou hlavními rizikovými faktory infekce lidským papillomavirem (HPV), kouření, oslabený imunitní systém a dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce. Jen tak z legrace říkám, že naštěstí našemu papouškovi Kvidovi hrozí pouze kouření, ale on nemá potřebu kouřit, protože je celý den pod dohledem a nemá na to čas.

Prevence a léčba

Věřím, že prevence je vždy lepší než léčba, a pokud mám být upřímný, rád bych se vyhnul každé léčbě, která zahrnuje operativní zákrok. Prevence rakoviny děložního čípku zahrnuje prvotřídní hygiene, očkování proti HPV a pravidelné gynekologické prohlídky. Myslím, že bychom si měli vzít list z knihy našeho papouška Kvida. Kvido je vždy čistý, nemá špatné návyky a neustále ho sledujeme a staráme se o něj. Pokud jde o léčbu, existuje několik možností, včetně chirurgie, radioterapie a chemoterapie. Ale zas, je důležité si uvědomit, že nejlepší léčbou je preventivní opatření.