Kdy už je bezpečné porodit?

  • Domů
  • Kdy už je bezpečné porodit?
Kdy už je bezpečné porodit?

Rozpoznání správného času

Narodila se otázka, kdy je vlastně ten nejlepší čas se pokusit o porod? Není to snadné odpovědět, ale snažím se zajít co nejhlouběji do lékařských studií, do zkušeností matkami z celého světa i svých vlastních zkušeností, abych našla odpověď. Jak už to tak v životě bývá, neexistuje jediná správná odpověď. Každá žena a těhotenství jsou jedinečné, stejně jako každé dítě, které na svět přichází. I když se nám může zdát, že správný čas je jen konkrétní okamžik, měli bychom si uvědomit, že jde o celý proces.

Kdy je fyzická připravenost dokonalá?

Obeceně platí, že nejlepší čas na porod je mezi 39. a 40. týdnem těhotenství. To je doba, kdy je tělo ženy nejlépe připravené na porod a dítě je plně vyvinuté a připravené na život mimo dělohu. Ale i to může být individuální. Některé ženy se mohou cítit připravené už ve 37. týdnu, zatímco jiné mohou potřebovat další čas a porodit až po termínu. Pak mám kamarádku, která porodila ve 42. týdnu a vše bylo v pořádku. To je velmi individuální.

Signály, které nám tělo dává

Máme ale také několik signálů, na které bychom měly dát pozor. Může se nám zdát, že naše tělo nám nic neříká, ale ve skutečnosti je to naopak. Naprostá většina žen zaznamená různé fyzické signály před porodem. Může jít o tzv. předporodní kontrakce, zvýšené močení, změnu pohybů dítěte v bříšku nebo třeba i "hnětení" břicha. Takže pokud jste těhotná a máte pocit, že se něco děje, nebojte se toho. Je to naprosto normální a může to být jeden ze signálů, na který byste měly dát pozor.

Emocionální připravenost pro porod

V tomto období může žena také pociťovat několik emocionálních změn: mění se její nálada, mění se její vztah k partnerovi, k rodině, k přátelům. Všechno se zkrátka jakoby otáčí. A to nemusí být vždy na škodu. Vlastně to může být velmi prospěšné. Pocit toho, že jste připravené přijmout nový život a všechny změny, které s sebou přináší, může být velmi silný a povznášející. Dokonce ani když jste na tom psychicky špatně, neznamená to, že byste nemohly porodit. Spíše naopak. Můžete se na to těšit a být připraveny.

Porod na přání vs. vyslechnout tělo

V posledních letech je také trendem porod na přání, kdy si ženy volí, kdy chtějí porodit, často i před termínem. Ale jak jsem řekla na začátku, každá žena je jedinečná a každé těhotenství je jedinečné. A i když se může zdát, že tento trend je výhodný, měly bychom se vždy zaměřit na to, co nám říká naše tělo a lékaři. Takže pokud si myslíte, že chcete porodit předčasně, měly byste to řádně probrat s lékařem. Je to velmi důležité rozhodnutí, které může mít dlouhodobé důsledky pro vás i pro dítě.

Podpora partnera a lékaře

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které mohou ovlivnit, kdy se cítíte připravená na porod, je také podpora vašeho partnera nebo lékaře. Mít někoho, kdo vás podporuje a dodává vám sílu, může znamenat naprosto vše. Poctivě vás zde musím varovat, nikdy nenechte své rozhodnutí ovlivnit jen tím, co si myslíte, že očekávají ostatní. Vy jste ta, která porodí. Vaše tělo, vaše zdraví, vaše emoce - to všechno je na prvním místě a vy máte absolutní právo rozhodnout se tak, jak cítíte, že je pro vás nejlepší.

Porod je nejen konec, ale také začátek

A na závěr bych chtěla zmínit jednu věc, kterou si myslím, že je dobré mít na paměti. Porod není jen konec těhotenství, je to také začátek nového života - života matky a jejího dítěte. Je to přechod mezi dělohou a světem. A ten přechod je velmi důležitý. Porod je náročná událost pro tělo a duši ženy, ale také velký zážitek. Ať už proběhne jakkoli, je to vždycky zázrak, který přináší nový život a nové dobrodružství.