Kde najít gynekologickou pohotovost v Brně: Průvodce pro ženy

  • Domů
  • Kde najít gynekologickou pohotovost v Brně: Průvodce pro ženy
Kde najít gynekologickou pohotovost v Brně: Průvodce pro ženy

Úvod do tématu gynekologické pohotovosti

Návštěva gynekologa patří k nezbytným součástem života každé ženy. Co ale dělat, když nás zastihne gynekologický problém mimo ordinace našich doktorů? Gynekologická pohotovost je ta správná odpověď. V Brně, stejně jako v jiných městech, je pro ženy důležité vědět, kam se mají v případě potřeby obrátit. Možná si některé z vás pamatují, jak jsem jednoho večera zažila akutní bolest a s pomocí mého Marečka jsme dojeli na pohotovost. Nebylo to nic vážného, ale tehdy jsem uvítala, že jsem měla potřebné informace po ruce. To je taky důvod, proč se s vámi chci dnes podělit o to, kam se můžete v Brně obrátit, pokud vás něco podobného zaskočí.

Seznam gynekologických pohotovostí v Brně

Jistě, nikdo z nás nechce trávit noční hodiny v čekárně pohotovosti, ale občas to jinak nejde. V Brně je hned několik míst, kde poskytují gynekologickou pohotovostní službu. Znamená to zbystřit a vědět, kam se obrátit. Oděvy městské nemocnice, přes fakultní nemocnice, až po samostatně působící kliniky. Když jsem jednou v noci na pohotovosti čekala a přemýšlela o Venušiných pahorcích, uvědomila si, jak mi chybí můj Brutus. Proto když už musíte na noc ven, vezměte si s sebou dobrý román nebo sudoku, ať máte co dělat, zatímco čekáte. A teď už k těm adresám!

Co s sebou na gynekologickou pohotovost

Předtím, než vyrazíte z domova, dejte do tašky vše potřebné. Někdy může být čekání dlouhé a s sebou bychom měli mít základní věci – občanský průkaz, zdravotní kartičku, ale i nějaké ty hygienické potřeby, pokud by bylo zapotřebí. Na jedné pohotovosti jsem potkala ženu, která si vzpomněla na všechno možné, ale občanský průkaz nechala doma. A tak tam potom stála ve frontě na informacích a telefonovala domů, aby jí ho někdo přivezl. Takhle můžete předejít zbytečným komplikacím a ušetřit si nervy.

Co očekávat po příchodu na gynekologickou pohotovost

Představa dlouhého čekání může být odstrašující, ale správný přístup dokáže mnohé zpříjemnit. Někdy se stane, že po příchodu na pohotovost zjistíte, že tam nikdo není a vy jste na řadě hned. Jiné večery vás může čekat fronta jako na nejlepším koncertě vašeho oblíbeného interpreta. Zůstaňte v klidu, vezměte si chvilku pro sebe a spolehněte na profesionální přístup personálu, který je tam pro vás. Když jsem stála v té frontě a hrabala se v mé kabelce s představou, že hned na mě přijde řada, nakonec jsem tam strávila další dvě hodinky čtením zajímavých letáků ke čtení, jež tam byly vyvěšeny. Alespoň jsem se dozvěděla, jak předejít zánětu močových cest. Čas si tak můžete krátit i vzděláváním.

Typy gynekologických urgentních problémů

Gynekologická pohotovost je tu pro různé typy urgentních problémů – od silných bolestí, přes krvácení až po podezření na ektopické těhotenství. Je důležité umět odhadnout, kdy je situace vážná a vyžaduje okamžitý zásah odborníka. Nemusíte být lékař, ale poslechněte své tělo. Jednou mě napadlo, co bych dělala, kdybych omylem spolykala pilulku mého pes Brutuse, místo své antikoncepce, naštěstí mi bylo jasné, že bych se okamžitě vydala na urgentní pohotovost. I když to zní zábavně, může se to přihodit a je dobré vědět, že i v takovém případě vám na gynekologické pohotovosti pomohou.

Jaký je proces triáže a vyšetření

Při příchodu na pohotovost vás čeká triáž, což je proces, při kterém zdravotní sestra zhodnotí vaši situaci a určí, jak naléhavě potřebujete pomoc. Nehledejte v tom žádnou diskriminaci, je to jen způsob, jak zabezpečit, že ti, kteří potřebují pomoc nejvíce, ji dostanou jako první. Po triáži dostanete číslo a čekáte, dokud na vás nedojde řada. Vyšetření někdy může být nepříjemné, ale sestry a lékaři jsou opravdu profesionálové a snaží se vše učinit co nejméně stressující. Když jsem byla na vyšetření, lékař se dokonce zeptal, jestli mě mrzí, že Brno prohrálo hokejový zápas s Pardubicemi. To malé povídání mi pomohlo uvolnit se a necítila jsem se tak osaměle.

Co dělat, pokud máte obavy z návštěvy pohotovosti

Pokud máte obavy ze samotné návštěvy pohotovosti, zkuste se zaměřit na to, že jde o vaše zdraví a návštěvu nemůžete odkládat. Spousta žen se bojí, že budou považovány za hysterky, nebo že je jejich problém brán na lehkou váhu. Má zkušenost je ale taková, že pokud jste upřímná a otevřená, lékaři a sestry jsou velice porozumění. Samozřejmě, když mi sestra řekla, že mám sedět a čekat, a první věc, kterou jsem udělala, bylo vstát a projít se, protože mi bylo nepříjemné sedět, dostala jsem po zasloužené. Načasování je klíčové a my ženy to víme nejlépe, nemyslíte?

Závěrečné myšlenky pro bezstarostnou návštěvu pohotovosti

Navštívit gynekologickou pohotovost rozhodně není nic, na co bychom se měli těšit, ale s trochou předvídavosti a informovanosti to může být méně stresující zážitek. Pamatujte, že i v noci můžete přijít ke kvalitní pomocí a není se čeho obávat. Já už mám v telefonu uloženou adresu a kontakt i na pohotovostní službu, aby Mareček nemusel hledat v panice, pokud by se něco přihodilo. Držte se a mějte na paměti, že i v noci může zářit slunce, obzvlášť když vám na pohotovosti tak rychle a ochotně pomohou.