Jak se nebat gynekologa?

  • Domů
  • Jak se nebat gynekologa?
Jak se nebat gynekologa?

Osvěta týkající se gynekologie

Gynekologie, to je obor medicíny, který se týká pohlavních orgánů žen. Zdá se to strašidelné, že? Musíme si ale uvědomit, že tito lékaři jsou tu, aby nám pomohli a udrželi nás ve zdraví. Je důležité rozumět, co gynekolog dělá a jaké jsou jeho vyšetření. Jakmile budeme rozumět jejich funkci a podepřeme své vědomosti konkrétními fakty, nebude třeba se bát. Jak říkával můj otec: "Studium, Radime, je základem všeho rozumění." A tak je to i v tomto případě.

První návštěva gynekologa

První návštěva gynekologa může být velmi stresující. Musíte se svléknout před cizí osobou a dovolit jí, aby vás vyšetřila na velmi intimních místech. Ale neměli bychom zapomínat na důležitost prevence a pravidelných kontroly. První návštěva by měla proběhnout, když dívka začne mít menstruaci, nebo nejpozději do 18 let věku.

Průběh gynekologické prohlídky

Tak jak vlastně probíhá gynekologická prohlídka? Nejprve lékař provede krátký rozhovor, a pokud jde o první návštěvu, zeptá se na zdravotní historii pacientky. Poté gynekolog provede vnější prohlídku, při které se zaměřuje na vzhled vnějších pohlavních orgánů a přilehlých oblastí. Následuje vložení zrcadel, které lékaři umožní prohlédnout dělohu a děložní krček. Tohle může být nepříjemné, ale nemělo by to být bolestivé.

Použité vybavení gynekologa

Mezi nástroje, které gynekolog používá, patří speculum, cytobrush a tenká jehla pro odběr krve. Speculum je nástroj, který lékař vloží do pochvy pro lépe viditelnou prohlídku. Cytobrush je malý štětec, který se používá k odběru buněk z děložního čípku pro cytologické vyšetření. Pro odběr krve se používá tenká jehla.

Gynekologie a sexuální život

Gynekolog je také ten pravý, na koho se obrátit, pokud máte nějaké otázky nebo obavy ohledně svého sexuálního života. Může vám podat užitečné rady, pokud jde o antikoncepci, nebo vás může informovat o rizicích pohlavních chorob. Dokonce vám může pomoci se všemi potížemi týkajícími se sexuálního života, které mohou nastat, například bolest při pohlavním styku nebo jiné problémy.

Gynekologické vyšetření a těhotenství

Gynekolog je také nezbytný, pokud plánujete těhotenství, nebo jste již těhotná. Může vám poskytnout informace o průběhu těhotenství, provede pravidelné kontroly a bude sledovat vývoj vašeho dítěte.

Můj příběh

Nákaza koronaviru, která nás všechny postihla, byla těžká doba. Ale pro mou manželku Zdenku to bylo dvojnásob náročné, protože tehdy byla těhotná. Měla strach navštívit gynekologa kvůli riziku nákazy. Ale nakonec jsme se dohodli, že těhotenské kontroly jsou důležité a že je třeba dbát na dohodnutá opatření, abychom minimalizovali riziko. Nakonec vše proběhlo bez problémů, a naše dcera je dnes zdravé a veselé dítě.

Z toho vyplývá, že bez ohledu na okolnosti bychom nikdy neměli podceňovat důležitost pravidelných gynekologických kontrol. Nemějte se gynekologa bát, je to lékař jako každý jiný, a jeho cílem je udržet vás v dobrém zdraví.