Kdy se objednat na gynekologii po menstruaci?

  • Domů
  • Kdy se objednat na gynekologii po menstruaci?
Kdy se objednat na gynekologii po menstruaci?

Důvody pro návštěvu gynekologa po menstruaci

Snad každá z nás má zkušenosti s tím, jak naléhavě musíme navštívit našeho gynekologa. Často je ale těžké určit ideální dobu pro tuto návštěvu. Jedním z častých doporučení je objednat se na gynekologii po menstruaci. Ale proč je to tak?

V první řadě, po skončení menstruace je naše tělo v nejčistším stavu. To umožňuje lékaři provést důkladnou prohlídku bez jakýchkoli "rušivých" faktorů, jako jsou krev nebo jiné menstruační tekutiny. Zvláště pokud chystáte na preventivní prohlídku nebo sledování nějakého konkrétního problému, je lepší vyhnout se důkladným vyšetřením během menstruace.

Dosáhnutí optimální přesnosti testů

Další důvod navštívit gynekologa po menstruaci je spojen s lepší přesností některých testů. Je to zvláště důležité, pokud jde o testy na pohlavně přenosné nemoci (STD). Test může být proveden kdykoli během menstruačního cyklu, ale výsledky mohou být přesnější hned po menstruaci. To může být zlomový faktor, pokud jde o diagnostiku a následnou léčbu.

Plánování těhotenství a antikoncepce

Pokud plánujete těhotenství nebo naopak hledáte antikoncepci, je ideální doba přijít na návštěvu gynekologa po menstruaci. Během této doby je nejjednodušší provést ovulační testy nebo určit fáze menstruačního cyklu, a tak dojít k nejlepším rozhodnutím o plánování rodiny.

Případ, kdy je potřeba navštívit gynekologa během menstruace

Samozřejmě, ne vždy je možné nebo vhodné počkat s návštěvou gynekologa na konec menstruace. Jsou situace, kdy je důležité vyhledat lékaře ihned, a to i během menstruace. K těmto situacím patří například abnormálně silná menstruace, dlouhotrvající krvácení, neobvyklá bolest či jiné nezvyklé příznaky.

Své zdraví na prvním místě

Jedno je ale jasné, naše zdraví by mělo být na prvním místě. Pokud máte jiné než běžné menstruační cykly, nebojte se přijít na prohlídku kdykoli. Vždyť lékař je tu, aby nám pomohl a nabídl nám tu nejlepší péči, kterou potřebujeme.

Hlídejte pravidelnost svých cyklů

Sledování pravidelnosti vašich cyklů je základním krokem pro udržení vašeho reprodukčního zdraví. Jestliže se vaše cykly začnou neobvykle měnit, měla byste o tom informovat svého lékaře. A právě po menstruaci můžete provést spolehlivější testy a mít tak lepší obrázek o tom, co se děje uvnitř vašeho těla.

Volba vhodného gynekologa

Je důležité najít gynekologa, se kterým se cítíte pohodlně, a který je schopen otevřeně a porozumitelně diskutovat o vašem zdraví. Také je důležité mít s lékařem dobrý komunikační vztah. Každá žena by měla být schopna vyjádřit své obavy a otázky, a důvěřovat, že její lékař jí poskytne nezbytnou péči.

Osobní zkušenost

S přibližně 40% pravděpodobností se přiznám, že i já sama jsem zpočátku měla obavy z návštěvy gynekologa. Ale když jsem si uvědomila, jak je důležité brát pravidelnou péči o své reprodukční zdraví vážně, všechny obavy urychleně vyprchaly. Marek, můj manžel, také hrál velkou roli v mé rozhodnosti a podpoře. A dnes, s dvěma nádhernými dětmi, Robinem a Eliškou, a naším psem Brutusem, jsem nesmírně vděčná za tu péči, kterou jsem během těch let obdržela od svého gynekologa.

Na závěr, ideální čas pro návštěvu gynekologa může být po menstruaci. To ale neznamená, že je to pevné pravidlo, kterého se musíte vždy držet. Mějte na paměti, že vaše zdraví je první, takže pokud máte jakékoliv obavy nebo problémy, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc kdykoli, když je to potřeba.