Jak probíhá 3 léta prohlídka?

  • Domů
  • Jak probíhá 3 léta prohlídka?
Jak probíhá 3 léta prohlídka?

První kroky přípravy na trojletou prohlídku

Zdá se, že to bylo jen před několika dny, co jsme přivítali naše malé bundle štěstí na světě, ale najednou dostáváme pozvání na trojletou preventivní prohlídku. Vydání na tuto procházku může být pro některé rodiče trochu závratné, ale nebojte se. Jako matka, která prošel tímto procesem ne jednou, ale dvakrát, mohu vám poskytnout několik tipů a triků, jak to zvládnout a připravit vaše dítě (a i sebe) co nejlépe.

Předem si zarezervujte datum a čas prohlídky ve svých kalendářích a ujistěte se, že se nemuset běhat z místa na místo chvíli před prohlídkou. Moje rada je, abyste před prohlídkou měli několik hodin "klidu" doma, aby bylo dítě v pohodě a nebylo přetažené. Věřte mi, že to dokáže divy pro jeho náladu (a tedy i pro jeho spolupráci při prohlídce).

Povídání o prohlídce a co od ní očekávat

Děti v tomto věku jsou už dostatečně vyspělé na to, aby chápaly a zvládaly komunikaci, takže je možné, že jsou také dostatečně zralé na to, aby věděly, co je čeká. Průběh ochranné prohlídky bude pro ně úplně nový, ale může jim to být ulehčeno pomocí jednoduchého, srozumitelného jazyka a přísně přehledného plánu, co se bude dít.

Já osobně jsem měla velmi dobré zkušenosti s tím, že jsem o tom s dětmi mluvila několik dní před prohlídkou. Můžete jim například říct, jak se budou vážit a měřit, jak doktor zkontroluje jejich oči a uši, podívá se na jejich zoubky a postaví několik otázek. Přiveďte je k tomu, aby se na tuto procházku těšili, jakoby to bylo dobrodružství, ne úděl.

Přineste něco povědomého

Uklidnění vašeho malého může být tak jednoduché jako přinést něco známého z domova. Prohlídky mohou pro mnohé děti být nové a cizí, takže je důležité, aby se cítily pohodlně. Některé děti mohou upřímně milovat svou oblíbenou hračku, zatímco jiné by mohou být uklidněné oblíbenou knížkou nebo dokonce maskotem.

Doporučuji vám zabalení oblíbené deky nebo plyšové hračky. Je důležité, aby to byl nějaký předmět, ke kterému má vaše dítě silný vztah. Dítěti může pomoci představa, že jeho "kamarád" je s ním, při prozkoumání tohoto nového a neznámého prostředí. I můj Robin měl svého plyšového lva, kterého vzal s sebou na každou návštěvu u doktora.

Hrajte hru na doktora

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak pomoci vašemu dítěti připravit se na trojletou prohlídku, je hraní hry na doktora. Děti milují napodobování dospělých a tato hra jim může poskytnout skvělou příležitost k tomu, aby pochopily, co od prohlídky očekávat.

Nejprve si zahrajte na pacienta a nechte vaše dítě, aby vás "prohlédlo". Povídejte jim, co se děje, v průběhu celé hry. Později si vyměňte role. Tímto způsobem je můžete ujistit, že prohlídka nebolí a že je zcela bezpečná a běžná. Tuto hru jsem hrála se svou dcerou Eliškou a musím říct, že to byla jedna z nejlepších věcí, které jsem udělala před její prohlídkou.

Po prohlídce: hodnocení a odměňování

Váš malý právě prošel něčím velkým a je důležité to oslavit! Ať už je to malý dárek, zmrzlina nebo návštěva na oblíbeném dětském hřišti, dítě ocení, že jeho úsilí je uznáno a oceněno.

Ve skutečnosti, tato odměna může přímět dítě, aby se těšilo na další prohlídku! Pro Elišku byl velkým motivátorem návštěva oblíbeného dětského koutku v našem městě. Koneckonců, trojletá prohlídka je pro malé dítko velký krok a tak bychom měli uznat jejich statečnost a odvahu.

Buďme upřímní, preventivní prohlídky u lékaře mohou být stressující pro všechny zúčastněné. Ale s trochou přípravy a trpělivosti může být vaše zkušenost s trojletou prohlídkou klidná a příjemná. Mějte na paměti, že to může být také skvělá příležitost pro vaše dítě, aby se naučilo něco nového a získalo víc důvěry v sebe sama. Držím vám palce a přeji vám hodně úspěchů s vaší první trojletou prohlídkou.