Co se dělá na prvni těhotenské prohlidce?

  • Domů
  • Co se dělá na prvni těhotenské prohlidce?
Co se dělá na prvni těhotenské prohlidce?

Zakázky z lékařské ordinace

Sedím tady ve svém oblíbeném křesle a vzpomínám na to, jak jsme s mou manželkou poprvé přišli na první těhotenskou prohlídku. Jistě, nejsem ten s břichem obří kuličky, ale musím přiznat, že jsem byl víc nervózní než ona. Ale pojďme k věci, většinou je tahle prohlídka plná očekávání, nervozity a nespočet otázek. Tak proč se o tom nepodělit se všemi budoucími tatínky a maminkami?

Co očekávat při první návštěvě?

První těhotenská prohlídka bývá obvykle kolem 8. týdne těhotenství. Lékař vám nejspíš položí několik otázek týkající se vaší zdravotní historie, léků, které užíváte, a vaší rodinné anamnézy. Múza těhotenství nezapomene zmínit jakékoliv problémy, které máte nebo jste měli, ať se jedná o vysoký krevní tlak, cukrovku, nebo třeba problémy s plodností. A pak je tady samozřejmě otázka kouření, alkoholu a drog. Jestliže jste kuřák, je na čase zahodit tabák za hlavu. Lékař by vám měl také vysvětlit, co těhotenství znamená pro vaše tělo a jaké změny můžete očekávat.

Fyzické vyšetření

Samotné fyzické vyšetření obnáší několik částí. Lékař vás zváží a změří výšku, aby si mohl udělat představu o tom, jak by se měl váš váhový přírůstek vyvíjet v průběhu těhotenství. Pak provede vnitřní gynekologické vyšetření. Vše proběhne klidně a profesionálně, takže se nebojte, jsou to profíci a chtějí pro vás to nejlepší.

Jak pokračuje první těhotenská prohlídka?

Pokud bylo toto vaše první vnitřní vyšetření, je jasné, že jste byli trochu nervózní a to je v pořádku. Ale pro pokračování první těhotenské prohlídky, se nachystejte na další vlnu nervozity. Po vyšetření následují krevní testy, které jsou důležité pro otestování vašeho zdraví. A poté... ultrazvuk! Nevím, jak vy, ale já jsem byl absolutně uchvácen tím, když jsem poprvé viděl to malé srdíčko, jak bije na monitoru. Je to okamžik, který nikdy nezapomenete.

Prozradí se pohlaví dítěte?

Jestli se ptáte, zda z ultrazvuku už v tomto stadiu zjistíte pohlaví dítěte, musím vás zklamat. Tak brzy to není možné. To se obvykle dozvíte až na druhé nebo třetí prohlídce a pokud to chcete vědět, lékař vám to samozřejmě řekne.

Co přijde poté?

Co se týče průběhu samotné prohlídky, to by bylo vše. Ale je tu ještě několik věcí, které stojí za zmínku. První z nich je diskuse o tom, jak často byste měli docházet na kontrolu. Je pravděpodobné, že budete chodit každý měsíc, ale to se může lišit dle vašeho zdravotního stavu a pokud lékař zjistí nějaké komplikace.

Jaké otázky si připravit na první těhotenskou prohlídku?

Máte na svých rtech připravené otázky? Doslova tonu otázek, že? Vím, jak se cítíte. Než půjdete na první těhotenskou prohlídku, udělejte si seznam otázek, které byste chtěli položit. Nejdůležitější je ptát se na vše, co vás trápí. Mějte na paměti, že neexistuje hloupá otázka. Všichni jsme prošli tím samým, takže se neostýchejte a zeptejte se na všechno, co vás zajímá. Lehká nervozita je normální, ale je důležité vědět, že jste v dobrých rukách a že o vás lékař pečuje.

Závěrečné poznámky

První těhotenská prohlídka je zásadní krok na cestě k rodičovství. Je to čas, kdy se dozvíte spoustu informací, ale také máte první kontakt s tím malým tvorem, který roste ve vašem bříšku. Samotná prohlídka může být náročná, ale uvědomte si, že je to důležité pro zdraví vašeho dítěte. A ať jste nervózní nebo ne, pamatujte, že jste v tom ne sami. Manželé, partneři, rodina a přátelé jsou tu, aby vás podpořili.

Držte se, budoucí maminky a tatínky! To nejlepší teprve přijde!