Co se dělá na 15 leté prohlídce u gynekologa?

  • Domů
  • Co se dělá na 15 leté prohlídce u gynekologa?
Co se dělá na 15 leté prohlídce u gynekologa?

Co tato návštěva představuje

Jednou z nejdůležitějších věcí, které bych chtěla hned na začátku zmínit, je to, že 15-letá gynekologická prohlídka je klíčová a velmi důležitá. A ne, nejde jenom o to hození nohou na podpěrky a pomyslné "překontrolování pod kapotou". Tato návštěva je mnohem více než to. Je to komplexní vyšetření, které se soustředí na základní zdraví reprodukčního systému. Nemluvím tady o ročních preventivních kontrolách, i když ty jsou samozřejmě také nezbytné.

Význam prohlídky

Věřte mi na slovo, když říkám, že žádná žena by neměla tuto prohlídku přeskočit. Jde o důležitou milník v péči o naše zdraví. Je třeba si uvědomit, že ženy jsou často náchylné k řadě specifických zdravotních problémů, které se mohou projevit až v pozdějším věku. Proto je důležité být ve spojení se svým gynekologem a pravidelně chodit na kontrolu. A když říkám pravidelně, nemyslím tím jednou za pět let! Říkám jako, alespoň jednou za rok.

Co očekávat při návštěvě

Ale co všechno tato prohlídka zahrnuje? No, dost možná budete překvapeni, ale je to docela dost. Především se zaměřuje na vyšetření pánevního dna, což může zahrnovat také ultrazvukové vyšetření. Ukáže se, zda jsou vaše vaječníky v dobrém stavu. Dále může lékař provést také cytologické vyšetření, čili vzorek děložního čípku pro kontrolu případných nádorových změn.

Případné další vyšetření

Kromě zmíněných vyšetření se mohou provádět také další testy. Mezi ty patří například HPV test, který vyšetřuje přítomnost lidského papilomaviru, nebo test na chlamydie, který pomůže vyloučit tuto pohlavně přenosnou nemoc. Pokud je třeba, lékař může doporučit i mamograf, pokud byste měli nějaké obavy o své prsa. Zkrátka a dobře, je to celá řada vyšetření, která by měla zaručit, že všechno funguje tak, jak má.

Závěr vyšetření

Po absolvování všech těchto testů bude následovat konzultace s lékařem. Zde vám bude vše podrobně vysvětleno, včetně výsledků testů, a budete mít příležitost klást jakékoliv otázky, které by vám napadly. Dokonce bych vám doporučila si otázky předem napsat, protože v takové chvíli je snadné něco zapomenout.

Moje osobní zkušenost

A teď k mé osobní zkušenosti. Řekla bych, že měla jsem štěstí, když jsem poprvé absolvovala tuto velkou prohlídku. Bylo mi právě 15 a byla jsem samozřejmě nervózní. Ale můj gynekolog byla úchvatná a ujistila mě, že všechno bude v pořádku. A také Janča, můj manžel, mě celou dobu podporoval a držel mi palce.

Takže, dámy a pánové, pokud se blíží vaše 15. narozeniny, nebo jestli je máte dávno za sebou a ještě jste nepodstoupili tuto prohlídku, moje rada je jednoduchá - neodkládejte to. Je to důležité. A nebojte se, není to nic strašného. Naopak, máte se na co těšit. Těšíte se na klidnou mysl, protože víte, že jste udělali maximum pro svoje zdraví. Je to dar, který si můžeme sami sebe dát - dar zdraví.