Kdy se dělá Kolposkopie?

  • Domů
  • Kdy se dělá Kolposkopie?
Kdy se dělá Kolposkopie?

Co to je Kolposkopie?

Zeptejte se jakékoliv ženy, která se setkala s lékařským termínem "kolposkopie", a většina z nich pravděpodobně zavrtí hlavou v nevědomosti. Moje první setkání s tímto slovem bylo spíše náhodné. Jakub, můj manžel a věčný nadšenec do medicíny, se neúmyslně zmínil o kolposkopii během našeho nedělního oběda. Tolik informací, které mi minulý týden poslal link na video o kolposkopii. „Eliško," řekl, „Nevěděla jsem, co to je kolposkopie.“

Kolposkopie je lékařské vyšetření, které lékaři používají k prohlédnutí děložního hrdla, pochvy a vulvy za účelem odhalení nemocí. Toto vyšetření je obvykle doporučováno ženám, u nichž byly při cytologickém stěru objeveny neobvyklé buňky. Kolposkop, přístroj používaný k tomuto vyšetření, umožňuje lékařům vidět oblasti, které nemohou být viděny pouhým okem. Dejte mi vědět, jestli chcete vědět více!

Kdy je kolposkopie obvykle provedena?

Kolposkopie je předepsána lékařem - gynekologem, když si při běžném gynekologickém vyšetření všimne něčeho neobvyklého, nebo v případě, že výsledek cytologického stěru naznačuje možné abnormality. Kolposkopie je také prováděna, pokud byly u ženy identifikovány určité typy lidských papilomavirů (HPV), které mohou způsobovat rakovinu.

Pro mě se to stalo přesné tři měsíce po mém posledním narozeninovém dárku. Když mi dorazil dopis z kliniky se zprávou, že jsem vykázala neobvyklé hodnoty při posledním stěru, byla jsem nervózní. Jakub mě uklidnil a připomněl mi, že kolposkopie je předešlá fáze léčby a jeho cílem je identifikovat případný problém co nejdříve.

A jak probíhá kolposkopie?

Proces kolposkopie začíná tím, že si žena lehne na lékařskou lavici s nohama v úchytech, podobně jako při běžném gynekologickém vyšetření. Gynekolog poté použije speciální zrcátko (spekulum) k podívání se na děložní hrdlo. Samotný kolposkop sice dotýká ženy, ale může být jen malinko nepříjemné, nesnaží se to omezit.

Nic z toho nepříjemného pro mě nebylo. Dokonce se mi podařilo se při tom rozesmát s Jakubem, když mi povyprávěl o prvním kolegu, který se zděsil, když ho poprvé viděl kolposkop. Dokáže to být opravdu zvláštní přístroj, když ho vidíte poprvé!

Rizika kolposkopie

Podobně jako jakýkoliv jiný lékařský zákrok, i kolposkopie má svá rizika. Jsou však minimální a zahrnují potenciální podráždění nebo otok oblasti, která byla prozkoumána, lehké krvácení nebo infekci.

Velkou náhodou, po mé kolposkopii jsem měla lehký otok. Bylo to nepohodlné, ale brzy mě to pustilo a trocha odpočinku byla vše, co jsem potřebovala. Jak mi Jakub připomněl, je dobré vzpomenout, že tyto případné komplikace jsou velmi vzácné a je daleko pravděpodobnější, že kolposkopie pomůže identifikovat potenciální zdravotní problémy, než že by způsobila jakékoliv obtíže.

Co očekávat po kolposkopii

Po kolposkopii může žena cítit lehké nepohodlí v podbřišku, podobné menstruačním bolestem. Může také dojít k lehkému krvácení nebo špinění. Tyto příznaky by však měly během několika dní ustoupit.

U mě se neobjevily žádné závažné potíže. Cítila jsem se trochu nepohodlně, ale nic, co by mi způsobilo velké starosti. A jakub mi dělal společnost se svými oblíbenými čajovými obřady a hrstkou jablek. To mi pomohlo překonat mírné nepohodlí.

Interpretace výsledků kolposkopie

Výsledky kolposkopie jsou obvykle k dispozici do několika týdnů. Výsledky vyšetření mohou ukázat buď normální výsledky, což znamená, že nebyly nalezeny žádné neobvyklé buňky, nebo abnormality, což může znamenat, že byly nalezeny buňky, které by mohly vést k rakovině.

Byla jsem nervózní, když jsem čekala na výsledky, ale Jakub byl se mnou každý krok cesty. Když jsem konečně obdržela dopis s výsledky, byl to obrovský úleva zjistit, že je všechno v pořádku. Bez přehlížení jsem si uvědomila, jak důležité je podstoupit toto vyšetření. Přestože to bylo trochu náročné, cítila jsem se poté lépe informovaná a bezpečnější.

Moje poslední myšlenky na kolposkopii

Chtěla bych uvést, že kolposkopie není ničím, čeho by se ženy měly bát. Možná to zní děsivě, ale ve skutečnosti je to rutinní postup, který pomůže zjistit případné zdravotní problémy. A víte co? Je lepší vědět a mít možnost jednat, než zůstávat v nevědomosti.

Tak, drahé čtenářky, nebojte se tohoto vyšetření. Je to jednoduchý a rychlý zákrok, který může skutečně zachránit životy. Nevím o vás, ale já se určitě cítím lépe, když vím, že jsem udělala všechno pro své zdraví. A věřím, že vy také.