Vítejte v fascinujícím světě ženské plodnosti. Jako Katarína mám trochu zkušeností s tímto tématem a ráda bych vám trochu více přiblížila, o co jde u plodných dní. To nejčastěji funguje tak, že žena je nejplodnější přibližně uprostřed svého menstruačního cyklu, v okamžiku ovulace. To je ta doba, kdy se děloha připravuje na možné oplodnění a kdy je pravděpodobnost otěhotnění největší. Ale jak si můžeme být jisti, kdy tyto dny přijdou?
Přestože každá žena je jedinečná a její cyklus se může lišit (některé ženy mají cyklus kratší, jiné delší), typický ženský cyklus trvá přibližně 28 dní. Uprostřed tohoto cyklu, kolem 14. dne, dochází k ovulaci. Ověřit to můžete pomocí ovulačních testů, které jsou k dispozici v lékárnách, ovšem měla byste vědět, že jejich spolehlivost není stoprocentní.
S menstruačním cyklem je spojeno mnoho věcí a toto je téma, které se může zdát na první pohled trochu složité. Ale nebojte, já jsem tu, abych vám to přiblížila a ulehčila vám cestu ke porozumění. Takže, jak to celé funguje?
Na začátku cyklu, začínající prvním dnem menstruace, začíná folikulární fáze, kdy vaječníky začínají tvorbu folikulů a děloha začíná obnovovat svou výstelku, která byla odstraněna během menstruace. Tato fáze trvá zhruba do 14. dne cyklu, kdy dochází k ovulaci. To je ten „vrchol“ cyklu, kdy je vajíčko zralé a připravené k oplodnění. Přesný den ovulace může být ovlivněn řadou faktorů, včetně stresu, nemoci a změn ve stravě.
Ale jak tedy poznat, které dny jsou plodné? Existuje několik způsobů, jak můžete sledovat svůj cyklus a všimnout si příznaků ovulace. Některé ženy mohou dokonce cítit ovulaci – to je známo jako Mittelschmerz, což je lehká bolest nebo nepohodlí na jedné straně dolního břicha. Tento pocit může někdy trvat několik minut až několik hodin.
Jiné příznaky ovulace může zahrnovat zvýšenou sexuální touhu, změnu v cervikálním hlenu (který se může stát průhledným a podobným vaječnému bílku), a mírný nárůst bazální teploty těla. Ráda bych vám poradila, abyste si držela přehled o svých cyklech a poznamenávala si jakýkoliv změny, které si všimnete. Čím více budete vědět o svém cyklu, tím lépe budete moci plánovat otěhotnění.
Okolo plodných dnů se točí řada mýtů, které bych ráda vyvrátila. Za prvé, ovulace se neodehrává vždy uprostřed cyklu. Zatímco je pravda, že pro většinu žen je pravděpodobnost ovulace kolem 14. dne největší, je důležité si uvědomit, že každá žena je jedinečná a její cyklus se může lišit.
Za druhé, je mýtus, že žena nemůže otěhotnět během menstruace. Přestože je to méně pravděpodobné, stále existuje malá šance na otěhotnění, pokud dojde k sexuálnímu styku během menstruace. To je zvláště pravda pro ženy s kratším cyklem, kdy může dojít k ovulaci brzy po skončení menstruace.
A konečně, nemůžeme zapomenout na můj vlastní malý příběh, který se týká hledání plodných dnů. To mám z doby, kdy jsem chtěla rozšířit svou malou rodinu tady v Plzni o další člena (grunt!). Můj pejsek Bruno byl tedy na chvíli jediné dítě a zjišťování, kdy jsou mé plodné dny, bylo pro mě samozřejmě důležité. Takže – ano, i já jsem strávila hodně času sledováním mého cyklu a zjišťováním, kdy je ten správný čas.
Takže, dámy, vyzbrojte se trpělivostí, poznat svůj cyklus a detekovat plodné dny nemusí být jednoduché. Ale s trochou sledování, pozorování a pochopení vašeho těla se vám to určitě podaří!