Kdy jít na pohotovost s bolesti bricha?

  • Domů
  • Kdy jít na pohotovost s bolesti bricha?
Kdy jít na pohotovost s bolesti bricha?
Kdy jít na pohotovost s bolesti bricha?

Poznání symptomů: kdy je bolest bricha vážná?

Někdy může být těžké odhadnout, kdy je bolest bricha pouhým nepohodlím po přejedení se nebo kdy je něco vážnějšího. Víte, co mě někdy napadlo? Je to trochu jako odhadování, zda můj milý pejsek Bruno chce jen hrát nebo opravdu potřebuje vykonat svou potřebu. Ale zpátky k tématu. Ráda bych se s vámi podělila o několik ukazatelů, které by měly spustit alarm a motat vás k nejbližší pohotovosti.

Hlavně, pokud vás bolest bricha mučí déle než 48 hodin a není zastavena běžnými léky proti bolesti, je čas zavolat lékaře. Stejně tak pokud bolest koresponduje s jinými problematickými příznaky, jako je vysoká horečka, nevolnost a zvracení, neustálé močení, krvácení nebo neobvyklá změna váhy. A samozřejmě, pokud máte bolest tak silnou, že se nemůžete pohnout, není na co čekat - pohotovost volá!

Typy bolesti bricha

Moje babička mi vždycky říkávala, že bolest není jen bolest - a měla pravdu. Bolesti bricha mohou být různé a každá může naznačovat odlišný problém. Někdy je bolest ostrá a náhlá, jindy je naopak pocit tlaku nebo táhne. Ostrá a náhlá bolest může naznačovat něco vážného a někdy i akutního, jako je například apendicitida. Naopak dlouhotrvající tlačící bolest by mohla být příznakem něčeho chronického, třeba zánětu střev. A kdesi uprostřed leží bolest tupá a konstantní, která může být znamení stresu nebo jiného interního problému.

Vzpomínám si, když jsem byla malá a cítila jsem první bolesti spojené s menstruací, jak mi maminka říkala, že je to normální a že se nemám bát. Ale co když je nyní vaše "normální" bolest jiná? Co když je nyní intenzivnější nebo trvá déle? To už by mělo vzbudit vaší pozornost a výrazně vás přivést k zavolání lékaři nebo pohotovosti.

Co dělat při bolesti bricha

Když pocítíte bolest bricha, je několik věcí, které můžete udělat. Můžete se nejdříve pokusit zmírnit bolest sami. Ještě donedávna jsem měla pocit, že když mám bolest bricha, jedinou věc, kterou musím udělat, je lehnout si a počkat, až to přejde. Nicméně se ukázalo, že existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se cítili lépe. Horká lázeň nebo horký obklad mohou pomoci zmírnit bolest. Stejně tak může pomoci lehké protahování nebo procházka. A pokud máte trávicí problémy, mohlo by být užitečné se vyhnout jídlu a pití až do zlepšení.

Ale i přes všechny tyto pokusy o samoléčbu, pokud se bolest nezlepší během několika hodin nebo pokud se bolest závažně zhorší, měli byste okamžitě zavolat na pohotovost. A buďte si jisti, že i když je to zastrašující, lékaři na pohotovosti jsou připraveni na všechno a pravděpodobně už viděli mnoho případů podobných vašemu. Nebojte se jim říci vše, co cítíte a co se vám zdá,

Příčiny bolesti bricha

Důvody pro bolest bricha mohou být různé - od poměrně neškodných až po ty vážné. Někdy je důvodem prostě přejedení se nebo konzumace něčeho, co vašemu žaludku nesedí. Ale bolest bricha může také ukazovat na vážné stavy, jako je apendicitida, vředy, ledvinové kameny, zánět střev, divertikulitida nebo dokonce srdeční infarkt.

Inu, mohou existovat i jiné, méně zřejmé příčiny bolesti bricha. Stres a úzkost například, mohou způsobovat bolest bricha. Je to fascinující, že naše emoce mohou mít takový vliv na naše tělo, že? Má to ale logiku, protože žaludek a střeva jsou úzce spojeny s naším nervovým systémem. Pokud jsme tedy ve stresu, je pravděpodobné, že náš žaludek bude také "nervózní".

Zdravotní stav osoby jako faktor

Někdy, bolesti bricha jsou jednoduše součástí našich životů. My, ženy, jsme zvláště náchylné k bolesti bricha během menstruace, těhotenství nebo menopauzy. Ale také existují lidé, kteří mají genetické predispozice k určitým onemocněním, které mohou způsobovat bolest bricha. A některé zdravotní stavy, jako je celiakie nebo syndrom dráždivého střeva, mohou také způsobovat chronickou bolest bricha.

Ať už je tedy vaše bolest bricha způsobena čímkoliv, je důležité neignorovat ji a hledat lékařskou pomoc, pokud je potřeba. A věřte mi, já jsem jednou bolest bricha ignorovala a skončila jsem na operačním sále s apendicitidou. Takže v tomto ohledu mějte na paměti mé slova: "Lepší být bezpečnější než litovat".

Příběh o bolesti bricha

Vím, že jsem se s vámi už podělila o jeden příběh z mého života, ale nemohu si pomoct a nepřidat ještě jeden. Je to příběh, který by mohl vzbudit smích - pokud se vám nebude chtít brečet. Jednou jsem měla tak silnou bolest bricha, že jsem myslela, že umírám. Bylo to vážně hrozné a nemohla jsem se hýbat. Můj partner i já jsme byli přesvědčeni, že to musí být něco vážného. Když jsem konečně dorazila na pohotovost, byla jsem přešetřena a dokonce podrobena ultrazvuku.

A víte, co mi bylo diagnostikováno? Takzvaný "pupkový smích". Ano, správně jste četli, pupkový smích. Ukázalo se, že můj pupík byl mírně natažený kvůli těžkému zvedání, což způsobilo tu hroznou bolest. Doktor se sice usmíval, když mi to řekl, ale já jsem se necítila, že bych se smála. Takže prosím, nezvedejte nic těžkého a hlavně se pokuste ušetřit svůj pupík!