Kam volat při porodu?

  • Domů
  • Kam volat při porodu?
Kam volat při porodu?

Vážení odborníci, na které se můžete obrátit?

Někdy je těžké vědět, s kým se máte spojit, když je na čase porodit. Každá budoucí maminka by měla být připravena a vědět, kam volat při porodu. Prvním místem, kam se můžete obrátit bez ohledu na situaci, je vždy vaše porodnice. Ale aby nebylo vše tak jednoduché, jsou tu další možnosti, které můžete zvážit.

Jednou z nich je například linka prvotní péče, která je dostupná 24/7 a můžete ji využít, pokud máte kontrakce, ale nejste si jistí, jestli je to ten "pravý" čas. Tito odborníci jsou trénováni lékaři nebo zdravotními sestrami, kteří budou na druhé straně telefonu kdykoliv je potřeba. Často dokážou odpovědět na otázky ohledně porodu, jako je frekvence kontrakcí nebo kdy je čas jít do porodnice.

Pokud si i po hovoru nejste jistí, můžete se také vždy obrátit na svého lékaře nebo porodníka. Mějte na paměti, že pokud máte kolem sebe profesionálů, kteří se v těchto situacích pohybují denně, není třeba se bát požádat o pomoc nebo rady.

Případy nouzových volání

Samozřejmě existují i situace, kdy je třeba zavolat rovnou na tísňovou linku. Pokud máte silné bolesti nebo kontrakce, které jsou velmi časté a intenzivní, je důležité zavolat 112. Také pokud voda odteče příliš brzy, než by měla, nebo se objeví jakékoliv komplikace, je nutné okamžitě zavolat rychlou zdravotnickou pomoc.

Je také důležité si uvědomit, že pokud cítíte jakékoli abnormální příznaky během těhotenství nebo porodu, jako jsou silné bolesti hlavy, závratě, nevolnost, ztráta zraku nebo jakákoli jiná zdravotní potíž, je lepší okamžitě zavolat na nouzovou linku a nečekat.

V případě, že jste z jakéhokoli důvodu bez přístupu k telefonu, pokuste se co nejrychleji dostat do nejbližší nemocnice nebo lékařského zařízení.

Převážně o kontrakcích

Není tajemstvím, že kontrakce jsou nepříjemnou a neodmyslitelnou součástí porodu. Je důležité vědět, jak se s nimi vypořádat a jakým způsobem monitorovat jejich frekvenci.

Jedním z nejdůležitějších pravidel je sledování intervalů mezi jednotlivými kontrakcemi. Pokud jsou kontrakce pravidelné a postupně se zkracují, je to jasný signál, že porod se blíží. Pokud jsou kontrakce neregulérní a přichází náhodně, může to být znamením falešného porodu.

Jedním z pravidel, které jsem se naučila během svých těhotenství je 'pravidlo 5-1-1', které znamená, že pokud jsou kontrakce každých pět minut, trvají alespoň jednu minutu a tato situace pokračuje minimálně jednu hodinu, je čas jít do porodnice.

Příprava na cestu

Příprava na porod neznamená jen sledování kontrakcí a znalost telefonních čísel, na která můžete volat. Jde také o přípravu na cestu do porodnice. Vždy je dobré mít v autě připravenou tašku s nezbytnostmi pro vás a pro miminko.

Také je dobré vědět, kudy se dostanete do nemocnice, jaký je nejrychlejší způsob, jak tam dorazit a kde je nejbližší parkoviště. Pro jistotu byste měli mít v autě několik náhradních cest, pro případ, kdyby hlavní trasa byla z nějakého důvodu blokovaná.

Vaše bezpečnost a bezpečnost vašeho miminka jsou nejdůležitější, takže byste měli být připraveni na všechny možné scénáře. S trochou přípravy budete mít v porodnici klidnou mysl, což vám umožní soustředit se na nejdůležitější věc, a to na porod vašeho malého zázraku.