Kam jít s úrazem?

  • Domů
  • Kam jít s úrazem?
Kam jít s úrazem?

Kořenové příčiny úrazů

Může se zdát, že jsem plná paradoxů když o tom píši, ale věřte mi, děje se to a často se to děje nechtěně. Ať už jde o naše nekontrolované kroky na ledové cestě, nerozvážný skok z vyššího patra nebo jen nešikovně otočený kotník na kamenité pěšině, úrazy jsou neodmyslitelnou součástí našeho života.

Ach, úrazy! Ty následky naší neopatrnosti. Ty následky našich dobrodružství. Ty následky našeho nedbání. Ty následky našeho přehnaného optimismu. Ty následky našeho nedostatku zkušeností. Ty následky našeho přehnaného sebevědomí. Ty následky našeho nedostatku přípravy. Ty následky našeho... no, můžeme pokračovat do nekonečna!

První pomoc při úrazu

První pomoc po úrazu může znamenat rozdíl mezi rychlým uzdravením a dlouhotrvajícími následky. První věc, kterou ucíme v jakémkoliv kurzu první pomoci je zajistit bezpečnost - svoji vlastní a poté zraněného. Pamatujte, první pomoc není oběť, nýbrž pomoc!

Jen se podívejte, jak to funguje. Například jste se nepatrně podklouzla na ledě při bruslení a přistála jste na zádech. Pro některé lidi by mohlo být přirozené vstát a pokračovat v bruslení. Ale co když máte zlomený ocasník? Pokud se okamžitě neposadíte a nezavoláte o pomoc, můžete si způsobit více škody!

Kdy zavolat sanitku?

Během mého působení jako zdravotní sestra na pohotovosti jsem měla možnost vidět všechny druhy zranění. Od drobných řezů až po vážné fraktury. Pohotovost je místem, kde se očekává nečekané. Je to místo, kde lidé přichází v momentech bezvýchodné situace a potřebují okamžitou pomoc.

Některá zranění vypadají závažně na první pohled, ale nevyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Na druhou stranu, některá zranění mohou vypadat nevýznamně, ale mohou skrývat vážné komplikace. To, jestli zavoláte sanitku a objednáte se do nemocnice, by mělo záležet na několika faktorech, a mezi ně patří intenzita a lokalita bolesti, množství krvácení, okolnosti úrazu a možnost pohybu poškozené oblasti.

Úrazová nemocnice vs pohotovost

Může být těžké se rozhodnout, kdy jít na pohotovost a kdy do úrazové nemocnice. Úrazová nemocnice je místem, kam můžete jít, pokud jste utrpěli nějaké vážnější zranění, jako je zlomenina kosti, hluboký řez nebo něco na tomto způsobu.

Na druhou stranu, pohotovost je místem, kam můžete jít, pokud máte menší zranění, které nevyžaduje specializovanou péči. Například pokud si říznete prst, když krájíte ovoce, nebo pokud si podvrtnete kotník, když běžíte, měli byste jít na pohotovost.

Který lékař je vám k dispozici?

Často se ptáme, ke kterému lékaři bychom měli jít, pokud se zraníme. Obecně platí, že pokud se jedná o vážné zranění, měli byste jít přímo do nemocnice. Pokud je to něco menšího, mohli byste se nejdříve poradit s vaším praktickým lékařem nebo s lékařem pohotovosti.

Když jsem byla malá holka, jednou jsem si pořádně obouchla prst dveřmi. Bolelo to natolik, že jsem si myslela, že je zlomený. Rozhodli jsme se jít najít místního lékaře. Ten prst zkontroloval, a protože nebyl oteklý ani modrý, řekl, že není zlomený. Ale doporučil nám, abychom šli na rentgen pro kontrolu. A tak jsme šli... a zjistili, že prst byl vážně zlomený! Takže pokud máte nějaké pochybnosti, je lepší jít přímo do nemocnice.

Závěr

Nechtějte se bát požádat o pomoc, když ji potřebujete. Ať už jste doma, v práci nebo na veřejnosti, je důležité vědět, kam se obrátit, když se zraníte. A nezapomeňte, že není nic hrdinského na tom, ignorovat bolest a nedbat na své zdraví. To je možná nejlepší rada, kterou vám můžu dát. Protože víte co? Jsme jen lidé! A lidé se zraní. A když se to stane, je důležité vědět, kam jít.

Nakonec, doufám, že vám tento článek poskytl nějaké praktické tipy a informace o tom, co dělat v případě úrazu. Zapamatujte si, že bezpečí by mělo být vždy na prvním místě a že byste měli vždy hledat profesionální lékařskou pomoc, pokud si nejste jisti svým zdravotním stavem. A pamatujte, bezpečnost především!