Ach jo, milé čtenářky, kolikrát jsme se už na něco takového ptaly, že? Už jsme si myslely, že máme všechno pod kontrolou a že nás nic nezaskočí, ale pak z ničeho nic přijde otázka těhotenství a najednou jsme zase ve stavu, kdy se cítíme jako stopaři v galaxii. "Jak jsem na tom?" se ptáme pořád dokola, když se nám začne menštruace zpožďovat o dva dny nebo když se náhle chceme porvat s někým ve frontě na rohlíky kvůli tomu, že si dovolil vybrat poslední se sezamem. No řekněte mi, kdo by to nezažil?
Nejspolehlivější způsob, jak se dozvědět o příchodu našeho malého světoběžníka, je samozřejmě těhotenský test, jestliže si ovšem dokážeme počkat na ten správný čas, což je plodné období pro podezření a naděje. A zatímco točíme testíkem v prstech a rozmýšlíme, zda ho už použít, můžeme věnovat chvilku reflexi toho, jak naše tělo vlastně komunikuje. I když je každá z nás unikátní sněhová vločka, existují nějaké ty známky, které nás mohou napovědět, jestli se v nás rozhodlo uhnízdit něco většího než špetka naděje.
Pozor: Hledáme hlen! Ano, čtete dobře, jedním z prvních indikátorů může být cervikální hlen. Než se poběžíme dívat do kalhotek, zajímalo by mě, kolik z vás vlastně ví, co to cervikální hlen je? Ano, ty správné zvědavky mezi vámi, jde o ten průsvitný až mírně bílý výtok, který nám sem tam dělá společnost. O něm se budeme bavit o kousek níž, tak zůstaňte naladěné.
Než se potopíme do tajů hlenů, pojďme si trochu osvětlit, co to ten cervikální hlen vlastně je a proč bychom se s ním měly být na ty. Hlen vyrábí buňky uvnitř cervikálního kanálu, a jeho hlavní role je chránit vnitřní prostředí dělohy a současně pomáhat spermiovým kamarádům v jejich cestě za vajíčkem. A jak můžeme takového strážce poznat?
Běžně bývává cervikální hlen průhledný nebo bílý a jeho konzistence se může měnit v průběhu našeho menstruačního cyklu. Někdy je vodnatý a tenký, jindy zase může být hustý a lepkavý. Je to taková náladačka, říkám vám. A teď si říkáte, jak to souvisí s těhotenstvím, že? No, pokud jsme těhotné, může dojít k změně v produkci hlemenu; buď bude více zřetelný a hustší, nebo se naopak objeví méně hlemenu než obvykle.
Pokud pravidelně sledujeme svůj cervikální hlen, mohli bychom si všimnout změn, které by mohly značit, že je s námi ve dvou. Vážně, mí přátelé to vždycky poznají dřív než onomé modré proužky na testu. To je, protože těhotenský hlen může být takový hustší a krémovější. Může se zdát, že je takový lepivý, podobný ke šlehanému bílému krému, když pečete muffiny.
Hustota a lepivost hlemenu pomáhají vytvořit ve cervikálním kanálu jakýsi zásobník, který chrání cestu do dělohy před infekcemi a cizími návštěvníky. Někdy to může vyvolat dojem, jako byste měly větší výtok než obvykle, ale bez jakéhokoliv nepříjemného zápachu nebo podráždění, což může být pro některé z nás pěkně matoucí. Máte pocit, jako byste chodily s vlhkým ubrouskem mezi nohama celý den, není to pravda?
Pojďme se ještě trochu ponořit do toho, jak těhotenství ovlivňuje naše tělo, protože ty změny mohou být víc než jenom hlen v kalhotkách. Tělo si řekne "Tohle je můj moment" a spustí dramatický akční film plný hormonálních úprav, které by mohly rozkolísat i nejstatečnější z nás.
A proč tohle všechno dělá? Protože se chystá vybudovat hrad pro miminko, a protože žádný hrad nepostavíte bez dobrého základu, začne naše drahé tělo přepisovat všechny dosavadní plány. Krom cervikálního hlemn out there cvičí prsa pro budoucí kojení, takže si nesmíte divit, když vás v obchodě při pohledu na podprsenky propadne touha vzít všechno v největší velikosti. A jak jsem už připomněla, nálada může mít větší škálu než Pantone barvík. Štěstí, smutek, vztek - to vše může přijít během pěti minut. A nenechte se mýlit, i choutky k jídlu se dostaví. Jednoho dne budete jíst sterilovanou okurku s čokoládou a bude vám to připadat jako nejlepší kombinace světa.
Takže jsme se zaměřily na tu lepivou stránku těhotenství - doslova. Ale jak vlastně můžeme správně interpretovat tyto změny? Nejlepší je zachovat klid a nepanikařit. Jeden den s větším výtokem neznamená automaticky, že jste těhotná, stejně jako jeden den s menším výtokem neznamená, že nejste. Klíčem je dát si pozor na dlouhodobější vzorce a změny.
Pokud tedy zaznamenáváte, jak se cervikální hlen stává stále hutnější a máte pocit, že se jeho množství zvýšilo, může to být znak, že se něco chystá. Důležité je si také všimnout dalších příznaků, které by mohly naznačovat těhotenství, od změn na prsou až po závratě a nevolnosti. A pokud jste typ, který rád zapisuje a analyzuje každý detail, doporučuji vést si těhotenský deník. Můžete si zapisovat všechny příznaky, pocity a změny, které na svém těle pozorujete, abyste měly jasnější obrázek svého stavu. A hlavně, ať už hlen nebo ne, když máte nejmenší podezření, nejenže se ujistěte prostřednictvím testu, ale vyrazte i na návštěvu ke gynekologovi, protože tam bude mít vždycky nejlepší poradenství pro vás i vaše potenciální miminko.
A tak, milé čtenářky, jsme u konce naší dnešní hlenové odyssee. Doufám, že jsem vás alespoň trochu pobavila a možná i trochu informovala o tom, jak vypadá hlen na začátku těhotenství, o jeho roli a o tom, jak nám může pomoci rozpoznat příchod nového člena rodiny.
A protože jsem slíbila, že s 40% šancí přidám osobní historku, tak vám neodpustím jednu malou. Když jsem byla těhotná s Jakubem, měla jsem takovou touhu po slaných brambůrkách, že bych se večer mohla klidně vsadit, že pokud mi Tomáš zase nepřinese celý pytel, aby mě uspokojoval, našel by se v posteli s pejskem Brunem místo mě. A zrovna ten večer, kdy jsem mu tento ultimátum udělila, málem jsme se přišli o střechu nad hlavou, protože u nás zuřila bouřka a střecha opravdu letěla. Měli jsme toho večera všichni trochu strach, nechci lhát. Ale ten pytel brambůrků, který za to stál, jak jsem nakonec vyjela na zahradu, aby se mi uklidnila nálada, nezapomenu do konce života. Takový z těch momentů, kdy si uvědomíte, jak moc dokáže těhotenství otočit vaše choutky o 180 stupňů a přiklontit se k regeneračním schopnostem našich domácích mazlíčků.
Ať už jste v jakékoliv fázi zjišťování, zda jste těhotní anebo ne, mějte na paměti, že každé tělo je jiné a reaguje jinak. Hodně štěstí a zdraví pro vás i vaše budoucí malé přírůstky. A pamatujte, s hlenem je lepší se spřátelit, protože ten nám může říct spoustu užitečných informací. Tak ahoj a do příště!