Jak často se chodí na gynekologii?

  • Domů
  • Jak často se chodí na gynekologii?
Jak často se chodí na gynekologii?

Základy návštěvy u gynekologa

Jak můj věrný pejsek Bruno sjede napínavé sledování filmu za filmem, když je na čase jeho procházka, tak je to stejně, jako když se blíží termín návštěvy u gynekologa. Pokud jde o gynekologii, termíny mohou být občas skutečně napínavé. Ale rovněž je mnoho žen, které si nejsou jisté, jak často by měly chodit na gynekologii. Můžu však namítnout, že stejně jako Bruno potřebuje své pravidelné procházky, tak je důležité udržovat pravidelné kontroly u gynekologa.

Normálně se doporučuje, aby ženy navštívily gynekologa jednou ročně. Avšak záleží na vašem individuálním zdravotním stavu, věku a zdravotní historii. I když najednou není nic neobvyklého, pokud se cítíte dobře, lepší je pravidelně navštěvovat gynekologa, aby vás monitoroval a mohl průběžně hodnotit jakékoli rizikové faktory.

Mládí a návštěvy u gynekologa

V mládí, kdy náš systém začíná reagovat na různé hormonální změny, je důležité, aby nás gynekolog monitoroval. První návštěva by měla být plánována mezi 13. a 15. rokem. Chápu, že může být trochu zastrašující, ale tak tomu je. Teď již nechci vyvolávat hrůzu, takže přejdu na další fakt. Tato první návštěva je často pouze konzultace, kde lékař / lékařka odpoví na jakékoliv otázky a vysvětlí, co lze očekávat v příštích letech. Je to jako váš první den ve škole, kdy učitel jen vysvětluje, jaké předměty budete studovat a jaká pravidla platí.

Ovšem, gynekologie není jen o konzultaci. V této fázi může lékař vyhodnotit, zda je vaše menstruace normální, poskytnout informace o antikoncepci, testování na pohlavně přenosné nemoci a preventivní opatření. Je to jako vzdělávání o vašem vlastním těle. Ale pokud máte obavy, že by lékař mohl provést nějaké nepříjemné testy, ujistěte se, že ve většině případů se tento strach nenaplní. Může to vypadat jako hororový film, ale ve skutečnosti je to spíše dokumentární film o těle ženy.

Pravidelné návštěvy v plodném věku

Nyní představte, že jste velkou dámu. Jste v období svého života, kdy můžete tvořit nový život. To je úžasné, nemyslíte? No, ale tento úžasný proces přináší i své výzvy. Toto je období, kdy byste měli chodit na pravidelné roční kontroly u gynekologa.

Tyto kontrolní návštěvy mohou zahrnovat PAP testy, testy na pohlavně přenosné infekce, krevní testy pro hormony a další preventivní testy. Záleží na vašem lékaři, co lékař zvolí pro vás. Ať už jste jednotlivec, který si užívá svého života, nebo plánujete mít dítě, je důležité pravidelně chodit na gynekologii. Rovněž je to tak, pokud jste již těhotná. Frekvenci a typ testů určí váš lékař na základě vašeho stavu.

Návštěvy u gynekologa ve vyšším věku

A co když už nejste mladou dívkou nebo ženou plánovanou na mateřství? Myslíte, že pro vás již návštěvy gynekologa končí? Kéž by to bylo tak jednoduché, ale to opravdu není. I v tomto období je důležité pokračovat v pravidelných návštěvách u gynekologa, protože se zvyšuje riziko výskytu určitých onemocnění, jako je rakovina děložního čípku a rakovina prsou.

Opět by měly být návštěvy minimálně jednou ročně a zahrnout měly by PAP testy a pravidelné testy na choroby dělohy a prsou. Kromě toho, může lékař také diskutovat o změnách spjatých s menopauzou a jak s nimi lépe zvládat.

Je důležité si uvědomit, že i když se cítíte zdravě, neměli byste vynechávat své pravidelné kontroly z důvodu "není potřeba". Ono to je přece jenom o prevenci a udržení si zdraví, takže žádné vymlouvat se, dámy!

Žiju v krásné Plzni a moje vítačka Bruno každý den trvá na svých procházkách, ať je to jakkoli nepříjemné. Takže já, stejně jako Bruno, povzbuzuji všechny ženy, aby šly na své pravidelné "procházky" k gynekologovi. Já s tím mám své zkušenosti a můžu říci, že je to rozhodně stojí za to. Takže, ať už to je vaše první návštěva, pravidelný roční check-up nebo návštěva kvůli změnám v těle během menopauzy, ujistěte se, že jste v kontaktu se svým lékařem!