Co se dělá na 13 létě prohlídce?

  • Domů
  • Co se dělá na 13 létě prohlídce?
Co se dělá na 13 létě prohlídce?
  • Vytvořil:Martin Vlasák
  • Kompletní: 31 srp 2023
  • Kategorie: Péče o děti

Jak se připravit na prohlídku

Výroční 13 léta. To je ten krásný věk kdy naše ratolesti procházejí fází, v níž jim náš hluboký hlas zní jak z tranzistorového rádia a naše "moderní" oblečení je pro ně osmou div světa. Ale ruku na srdce, kdo z nás by se chtěl vrátit k těmto časům plným výzev jako je například první láska, nebo pochybnosti o našem místě v tomto obrovském vesmíru? A co se týče těchto výzev, pamatujete si, jak jste absolvovali 13 letou prohlídku u lékaře? Jak jste se cítili? Vím, že Petra měla strach a já nebyl o moc lepší. A jaké to je teď, když jste na druhé straně a vaše dítě je to, které musí prohlídku absolvovat?

Z čeho se prohlídka skládá

Víte, co se jako rodič připravujete na takový okamžik, hlavně chcete, aby se vaše dítě cítilo v bezpečí a pohodlí. Já osobně jsem přišel na to, že je dobré vědět, co očekávat. Při 13 leté prohlídce se dítě setkává s lékařem, který kontroluje celkový růst a vývoj, což zahrnuje zejména výšku, váhu a BMI (Body Mass Index). Lékař také provádí různé testy, například poslouchání srdečních tepů, kontroly plic a měření krevního tlaku, aby zajistil, že je dítě zdravé. Při této prohlídce by lékař také měl vysvětlit dětem, co se děje s jejich těly v pubertě a jak se o sebe dobře starat.

Očkování, očkování, očkování

Myslím, že pro většinu dětí největším strachem, co se týče lékařské prohlídky, je očkování. Procházeli jsme tím s naší Nikol, která je, až na ten chameleon, největší hrdina v naší domácnosti. Dokážu si představit, jak Petra držela její ruku a já jsem jí držel druhou ruku, když očekávali ten malý bodnutí. Vždy je dobré předem vědět, jaká očkování budou při prohlídce provedena, abyste mohli své dítě na to připravit. Očkování je samozřejmě velmi důležité, protože chrání naše děti před potenciálně smrtelnými chorobami.

Proč je důležitá pravidelná prohlídka

Mohlo by se vám zdát, že pravidelné lékařské prohlídky jsou zbytečné, když je vaše dítě zdravé. Důležitá je ale prevence a raná detekce případných problémů. Lékaři při těchto prohlídkách sledují i takové věci, jako je duševní zdraví a vývoj sociálních dovedností. Povedení vhodného rozhovoru s dítětem před prohlídkou ho může uklidnit a zároveň mu pomoci lépe pochopit, proč je pro ně tak důležité se pravidelně nechat prohlédnout od lékaře.

Takže, příště když budete připravovat své dítě na 13 letou prohlídku, mějte na paměti, že je to důležitý moment, ale také moment, který lze zvládnout s mírou pochopení, přípravy a podpory. A pokud máte zvíře, jako je náš chameleon Emil, pokud je možné, nechte ho doma. Moje zkušenosti poukazují na to, že lékaři nejsou na chameleony zvlášť nadšeni.