Jaká je pravděpodobnost otěhotnění mimo ovulaci?

  • Domů
  • Jaká je pravděpodobnost otěhotnění mimo ovulaci?
Jaká je pravděpodobnost otěhotnění mimo ovulaci?

Co je to ovulace a proč je důležitá?

Možná se ptáte, co je to vlastně ta ovulace a proč se o ní tolik mluví. Odpověď je jednoduchá - ovulace je jedním z nejdůležitějších momentů v ženském menstruačním cyklu a je to právě ona, která určuje, zda můžeme či nemůžeme otěhotnět. Takže pokud se chystáte na přírůstek do rodiny, záleží hlavně na době ovulace. Nebo pokud se naopak snažíte těhotenství vyhnout, ovulace je vaše "nepřítel" číslo jedna. V průběhu ovulace totiž dojde k uvolnění vajíčka z vaječníků a pokud je v tu chvíli v blízkosti spermie, máme výsledný efekt - těhotenství. Ale jak je to s otěhotněním mimo ovulaci? Je to vůbec možné? No, tak to už se dostáváme k jádru pudla.

Otěhotnění mimo ovulaci? Je to možné?

Mnoho žen se domnívá, že otěhotnění mimo ovulaci je nemožné. No, přiznávám, že jsem to také dříve věřila. Ale jak se ukázalo, nevěřili jsme úplně správně. Je pravda, že šance na otěhotnění mimo ovulaci jsou výrazně nižší, ale ne nulové! Spermie totiž mohou přežívat v těle ženy až pět dní, takže pokud dojde k pohlavnímu styku těsně před ovulací, může dojít k oplodnění až několik dní poté. Takže ano, otěhotnění mimo ovulaci je možné, ale pravděpodobnost je nižší.

Jak poznat ovulaci?

Jeden ze způsobů, jak se vyhnout nechtěnému těhotenství, je znát svůj menstruační cyklus a dobu ovulace. Ale jak poznat, kdy ovulace probíhá? Je tam nějaký jasný signál? Bohužel, u většiny žen ne. Některé ženy mohou cítit mírnou bolest na jedné straně podbřišku, jiné mohou mít zvýšenou sexuální chuť. Ale tyto signály nejsou stoprocentní. Pro jistotu je lepší použít ovulační testy nebo sledovat teplotu těla, která se v době ovulace mírně zvyšuje.

Myty o otěhotnění mimo ovulaci

Existuje spousta mýtů o otěhotnění mimo ovulaci. Například některé ženy věří, že nemohou otěhotnět během menstruace. Ale jak jsem již zmínila, spermie mohou přežít v těle ženy až pět dní a pokud dojde k ovulaci krátce po menstruaci, mohou být stále schopné oplodnit vajíčko. Další mýtus je, že můžete otěhotnět hned po pohlavním styku. Ve skutečnosti to ale může trvat až pět dní, než dojde k oplodnění! Takže ano, otěhotnění mimo ovulaci je možné, ale pravděpodobnost je nižší.

Rady jak se vyhnout těhotenství mimo ovulaci

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se vyhnout těhotenství mimo ovulaci, je používání antikoncepce. Mimo jiné je to nejpřesnější způsob, jakým můžeme ovládat naši schopnost otěhotnět. Pokud si nejste jistí, jakou antikoncepci zvolit, poraďte se se svým lékařem. Pokud nechcete používat hormonální antikoncepci, existuje mnoho dalších metod, jako jsou kondomy, diaphragmy, nitroděložní zařízení a další. Vždy je důležité si vybrat metodu, se kterou se cítíte nejpohodlněji a která nejlépe vyhovuje vašemu životnímu stylu.

Osobní zkušenosti

Musím se přiznat, že když jsem byla mladší, myslela jsem si, že nemohu otěhotnět mimo ovulaci. Ale pak přišla moje dcera Eliška. Vedla jsem si kalendář svých cyklů a byla si jistá, že ovulace je již dávno za mnou. No, jak se ukázalo, byla jsem na omylu. Eliška je nádherné překvapení a já jsem vděčná za každý den s ní. Ale zároveň mě její příchod naučil, že otěhotnění mimo ovulaci je možné a je lepší být na tento fakt připraven.