Jak zjistit HPV virus v těle?

  • Domů
  • Jak zjistit HPV virus v těle?
Jak zjistit HPV virus v těle?

Co je to HPV virus?

Dříve než se ponoříme do toho, jak zjistit HPV virus v těle, je důležité pochopit, co to vlastně je. Ve svém základu je HPV virus, nebo lidský papilomavirus, skupina více než 100 různých virů. Tyto viry mohou způsobovat různé typy nemocí, od bradavic až po rakovinu. Ano, jste správně slyšeli, rakovinu. Ale nezoufejte, kamarádi! I když to zní děsivě, a věřte mi, že když jsem se o tom dozvěděla poprvé, byla jsem vyděšená jako nikdy předtím, dozvěděla jsem se také, že existují způsoby, jak toto riziko snížit a jak na to zjistit.

Fakta o HPV viru

Jako matka mám přirozeně strach o zdraví své dcery Evelíny. Když mi lékař poprvé řekl o HPV, měla jsem tisíc otázek. Ale nejvíce mě šokovalo, když mi řekl, že téměř všichni sexuálně aktivní lidé dostanou HPV v nějakém bodě svého života. Ano, to je pravda! A co je horší, většina lidí ani neví, že virus mají, protože mnoho typů HPV nezpůsobuje žádné příznaky. Ale i když to vše může znít strašidelně, existují způsoby, jak se bránit, a troufám si říct, že jsou docela účinné!

Jak se HPV šíří?

HPV se přenáší přímým kontaktu kůže na kůži. To znamená, že se může šířit nejen sexuálním stykem, ale také při kontaku s infikovanou pokožkou nebo sliznicí. Ano, je to nepříjemná představa. Jsem si jistá, že si nyní myslíte na všechny ty veřejné toalety, které jste kdy navštívili, že? Ale neobávejte se, je mnohem méně pravděpodobné, že by se HPV přenášelo tímto způsobem. Stále je ale důležité si uvědomit, že to je možnost.

Existuje lék na HPV?

Jedna z nejdůležitějších otázek, kterou jsem položila lékaři, byla zjevně, zda existuje lék na HPV. Bohužel odpověď není tak jednoznačná, jak bychom si všichni přáli. Neexistuje lék na HPV jako takový. Některé typy HPV, zejména ty, které způsobují bradavice, se obvykle vytratí samy o sobě bez léčby. Ale je potřeba být opatrný, protože i když se virus vymizí, může člověk stále přenášet virus na jiné. Přesto existuje spousta věcí, které můžeme dělat, aby se naše těla připravila na boj s tímto virem.

HPV vaccine

Jednou z takových věcí je očkování proti HPV. Ano, správně jste slyšeli! Existuje vakcína proti HPV, která může chránit proti nejnebezpečnějším typům viru, které mohou způsobit rakovinu. Evelína je stále mladá a já jsem se rozhodla, že ji nechám naočkovat. Bylo to těžké rozhodnutí, ale po všem, co jsem se naučila o HPV, se mi zdálo, že je to nejlepší krok k ochraně jejího zdraví.

Jak zjistit HPV?

Takže teď k tomu, jak zjistit, zda máte HPV. Existují speciální testy, které mohou detekovat přítomnost viru v těle. Jeden z nich je PAP test, který prozkoumá buňky v děložním hrdle a zjistí, zda existují nějaké abnormality. Dalším testem je HPV test. Ten může detekovat virus přímo a může být proveden samostatně nebo spolu s PAP testem. Mezi další možnosti patří i biopsie nebo kolposkopie. Tyto testy by měly být prováděny pravidelně, abychom měli jistotu, že jsme zdraví.

Můžeme HPV předejít?

A konečně důležitá otázka, kterou bychom měli položit, je: Jak můžeme předejít HPV? Kromě očkování, které už jsme diskutovali, existují i jiné způsoby. Jeden z nich je pravidelné testování na HPV, které může detekovat virus, než se objeví jakékoliv příznaky. Dalším způsobem je pravidelné nošení kondomů během sexuálního styku. Ano, to je pravda, kondomy mohou pomoci předcházet šíření HPV. A konečně, mějte zdravý životní styl. Ať už to znamená jíst zdravou stravu, cvičit nebo se dostatečně vyspat, vše pomáhá vašemu tělu lépe bojovat proti virům, včetně HPV.