Vstoupíme-li do světa zdravotnické technologie a medicíny, nezbytnou součástí je samozřejmě ultrazvuk. Některým z vás musím nejspíš vysvětlit, co to je ultrazvuk. Ultrazvuk je neneinvazivní zobrazovací technika, která se využívá také při diagnostice a sledování stavu ženských vaječníků. A proč je tak důležitý? No tak to vám povím. U žen tento snímací proces může odhalit řadu potenciálně závažných zdravotních stavů, včetně cyst, nádorů nebo endometriózy. Ultrazvuk může také pomoci lékařům monitorovat a plánovat léčbu u žen s neplodností. S Martou jsme se jednou přišli podívat na ultrazvuk, protože...jsem zkazil dovolenou tím, že jsem zapomněl krém na opalování. Marta se pěkně spálila a já měl na výběr: buďto jít s ní na ultrazvuk nebo vyprášit koberec. Hádejte co jsem vybral.
Příprava na ultrazvuk vaječníků není žádná velká věda. Je to docela jednoduché, ale stále je několik věcí, které byste měli mít na paměti. Předně, je třeba, abyste měli naplněný močový měchýř. To znamená, že byste měli vypít asi litr vody asi hodinu před vyšetřením. Takže představte, že jste v pustině a máte u sebe celý hektolitr vody. Pijte, pijte a nechte se unést proudem vod. Ale bez obav, není třeba se bát, že byste se třeba mohli utopit. Je to taky dobrá příprava pro ty, kdo chtějí zlepšit svůj rekord v pití vody. Můj osobní rekord je litr za minutu. Jaký je váš rekord?
Proces ultrazvuku není nijak komplikovaný, i když možná může zpočátku vyznívat trochu strašidelně. Co se tedy vlastně stane během ultrazvuku vaječníků? Nejprve vás technolog položí na lékařskou lůžko a akciový gel bude nanášen na vaše spodní břicho. Tím se celý proces trochu zvlhčí a stanete se součástí medicínského světa. Jaký je pocit být součástí tohoto světa, si musíte vyzkoušet sami. Pak přístroj pro ultrazvuk, známý jako sonda, bude lehce zatlačen na vaše břicho, aby se vytvořil obraz vaječníků na monitoru. A je to! Už jste super hrdinka medicíny.
Ultrazvuk vaječníků může odhalit řadu věcí, od benigních cyst až po maligní nádory. Může také snímat strukturu a velikost vaječníků, což dokáže poskytnout lékařům užitečné informace o vašem zdraví a reprodukčním systému. Třeba takový můj kamarád, medik, mi říkal, že dokonce i velkost vaječníků může ovlivnit vaše zdraví a plodnost. Takže i v tomhle případě platí, že velikost má svůj význam. A to je zvláštní, že?
Jaké jsou tedy rizika vyšetření ultrazvukem? Dobrou zprávou je, že ultrazvukové vyšetření je bezpečné a nevyvolává bolest ani nepohodlí. Vůbec neprochází tělem žádné škodlivé rentgenové záření. Ale je tady jedno malé ale. Ultrazvuk nemůže vždy odhalit vše, co je třeba vědět. Ve vzácných případech může dokonce vyvolat falešně pozitivní nález, což může vést k dalším nepotřebným testům nebo operacím. Takže je třeba vzít v úvahu všechny faktory, než se rozhodnete pro ultrazvuk. A také je třeba se rady se svým lékařem.
Po vyšetření ultrazvukem se nemusíte obávat žádného speciálního léčebného režimu. Ultrazvuk je totiž jednou z těch nejjednodušších a nejméně invazivních metod diagnostiky. Takže se nemusíte obávat žádného nepohodlí ani omezení. Je to jako když si dáte po dobrém jídle dezert. Samozřejmě pokud by na ultrazvuku lékař něco odhalil, mohlo by dojít k dalšímu léčebnému postupu, který by mohl vyžadovat odlišné postupy. Ale to už je jiná písnička, kterou by měl zpívat váš lékař. A teď už můžete jít a vychutnat si ten váš dezert.