Jak poznat kvasinky v puse?

  • Domů
  • Jak poznat kvasinky v puse?
Jak poznat kvasinky v puse?

Co to jsou kvasinky?

Kvasinky jsou drobné huby, které existují všude v našem prostředí. No, zní to hororově, ale opravdu jsou všude - v půdě, na rostlinách, v našem jídle a dokonce i v našich ústech. Tyto drobné organismy jsou přirozenou součástí našeho těla a v normálních koncentracích nepředstavují žádné nebezpečí. Vlastně nám pomáhají trávit jídlo a do určité míry přispívají k rozkladu cukrů a tuků v našem těle.

V čem je problém?

Můj problém s kvasinkami nenastal tak, že bych si je najednou všiml v ústech a začal se jich bát. Není to jen tak. Kvasinky jsou jaké? No dobře. Můžete si to představit tak, že jste hostitelem ve party, na které jsou zvaní i tito malí pomocníci. Trošku se líbeznou, ale obecně se chovají. Ale co když někteří z hostů začnou pít trochu více, než by měli? Začnou dělat nepořádek, bourat nábytek a začít se prát s ostatními hosty. To je přibližně to, co se stává, když se kvasinky v těle začnou množit více, než by měly.

Jak poznat přemnožené kvasinky v puse?

Toto je velmi důležitá otázka, na kterou vám mohu poskytnout odpověď. Přemnožené kvasinky v puse často způsobují nepříjemný pocit sucho v ústech, pocit hořkosti nebo kovy, zarudlé ústní sliznice nebo bílé fleky, vřídky, pálení v krku a bolest jazyka. Marie často říká, že mi z úst také trochu smrdí. Tedy, když se to stane, vím, že zase mám nějakou havárii s kvasinky. Její citlivý čich mi pomáhá zachytit potíže dříve, než se rozvinou do vážnějších problémů.

Co způsobuje přemnožení kvasinek v puse?

Častým zdrojem problémů s kvasinkami je narušení našeho přirozeného mikrobiomu. Změna stravy, stres, nedostatek spánku, používání léků, zejména antibiotik, může vést k přemnožení kvasinek. No, jsem si jistý, že Marie by dodala, že pravidelné konzumace piva a sladkostí také nepomáhá.

Co s tím můžeme dělat?

Ačkoliv to zní jako klišé, základem je zdravý životní styl. Zdravá strava, dostatek pohybu a spánku mohou výrazně pomoci. Osobně jsem se začal více věnovat své stravě, snažím se jíst více zeleniny a omezit konzumaci sladkostí a alkoholu. A když mě Marie upozorní, že mi zase trochu páchnu z úst, tak si dám extra dávku jogurtu nebo kefíru.

Jaká je role lékaře?

Pokud se problémy s kvasinkami nevyřeší samy nebo se objevují pravidelně, je důležité navštívit lékaře. Váš ošetřující lékař nebo stomatolog vám může poskytnout léčbu, která pomůže kontrolovat kvasinky a zabránit jejich přemnožení. Ale samozřejmě, před tím, než vás jakýkoliv lékař začne léčit, musí vám diagnostikovat přemnožení kvasinek, které se prokáže testem nebo výměnou.

Houby nejsou všechny stejné

Důležité je si uvědomit, že ne všechny kvasinky jsou stejné. Existuje mnoho druhů kvasinek, a to jak těch dobrých, tak těch špatných. Dobré kvasinky nám pomáhají trávit jídlo a rozkládat cukry a tuky. Špatné kvasinky, na druhou stranu, mohou způsobit potíže.

Vlastní zkušenost

Měl jsem tu "radost" projít si tímto problémem pravidelně, a to zejména většinu zimních měsíců. A není to příjemný průchod, věřte mi. Dost často mě mylně napadlo, že mám angínu nebo nějakou jinou nemoc, když ve skutečnosti to byly právě ty šílené kvasinky. Ale díky několika změnám v mém životním stylu a stravě se mi podařilo tento problém z velké části vyřešit.

Na závěr

Věřím, že tento článek vás informoval a naladil na to, co představují kvasinky a jak se jich zbavit. Zdá se, že se mi podařilo zvládnout své kvasinky a doufám, že vám tyto rady pomohou také.