Zajímavost, kterou jsem se nedávno dozvěděl, je, že mnoho lidí má zastaralé představy o panenství a o tom, jak je možné zjistit, zda je žena stále panna. Chtěl jsem se o tom dozvědět více, tak jsem se spojil s odborníkem na ženské zdraví - gynekologem, který mi předal své znalosti o této záležitosti. Ale předtím, než se ponoříme do hloubky, je důležité si uvědomit, že panenství je sociální a kulturní koncept a nemělo by být používáno jako metoda hodnocení ctnosti nebo hodnoty člověka.
Ale vraťme se k mému rozhovoru s gynekologem. Gynekolog mi vysvětlil, že panenství je něco, co je v mnoha kulturách velmi důležité a stigmatizováno, i když vědecky vzato, neexistuje žádný jasný a jednoznačný způsob, jak určit, zda je žena pannou nebo ne.
První věc, kterou gynekolog zmínil, je, že lékařská prohlídka sama o sobě nemůže provést takové určení s absolutní jistotou. Gynekolog může prohlédnout ženské tělo a může se podívat na hymen, který bývá obvykle spojován s panenstvím. Hymen je tenká tkáň, která obklopuje vstup do vagíny a může mít různé tvary a velikosti. Ale věc je taková, že u některých žen je hymen velmi pružný, a tak může zůstat netržený i po sexuálním styku. Na druhé straně, hymen může být přirozeně prasklý i bez sexuální aktivity třeba při některých sportovních aktivitách nebo pádu.
Jeden z největších mýtů o panenství je ten, že první pohlavní styk u ženy vždy způsobí krvácení. To je naprosto nepravdivé. Krvácení nemusí být přítomné vůbec, a pokud ano, nemusí být způsobeno prasknutím hymenu. Může to také být způsobeno třeba nedostatečnou lubrikací nebo nějakou jinou zdravotní komplikací, jako je například infekce močových cest.
Gynekolog mi dal na srdce, že mnoho faktorů může ovlivnit tělesný stav hymenu, a proto by žádný lékař neměl vydávat rozsudky o panenství na základě jeho vzhledu. Například hormony, stárnutí a fyzická aktivita mohou všechny změnit tvar, velikost a pružnost hymenu.
V některých kulturách se provádějí tzv. „testy panenství“, které mohou zahrnovat jakoukoliv prohlídku hymenu. Tyto testy jsou většinou neetické, nevědecké a mohou mít vážné dopady na psychické i fyzické zdraví ženy. Nejenže je takový postup velmi ponižující a může způsobit silnou duševní újmu, ale také může fyzicky způsobit bolest a nepohodlí.
Na závěr mi gynekolog naléhavě vzkázal, abych všechny požádal, aby úctyhodně a respektuji své těla. Každý člověk je jiný a každý člověk má svůj vlastní přirozený proces a tempo. Panenství by nemělo být považováno za něco, co definuje hodnotu nebo postavení ženy ve společnosti. Je důležité, abychom se podívali na celé oblečení zdravotní péče a vzpomněli si, že je to vždy lepší pro všechny zúčastněné strany, pokud je poskytována s laskavostí, respektem a důstojností.
Není to tak dávno, co jsem byl na oslavě své dcery Elišky a jeden z jejích kamarádů se ptal na to, jak se vlastně pozná, zda je žena stále panna. Byl jsem zaskočen, ale rozhodl jsem se to využít jako příležitost k vzdělávání. Tak jsem nyní s radostí sdílím to, co jsem se dozvěděl, a doufám, že to pomůže rozbit některé z těchto mýtů a otevřít dveře k většímu porozumění a empatii.