Co je primární sterilita?

  • Domů
  • Co je primární sterilita?
Co je primární sterilita?

Poznávání primární sterility

V životě mnohých párů nastane chvíle, kdy začnou toužit po vlastním miminku. Tak jako já a můj manžel Jakub jsme si kdysi řekli: "Dobrá, pojďme do toho, pořídíme si dítě." Bylo to vzrušující období plné očekávání a naděje. Naše rodina, tedy já, Jakub a náš pes Max, byla připravena na příchod nového člena. Naše touha se ale nesplnila tak snadno, jak bychom si přáli. Jakub a já jsme čelili něčemu, co se nazývá primární sterilita.

Primární sterilita je definována jako neschopnost otěhotnět přes rok pravidelného nechráněného pohlavního styku bez jakéhokoli úspěchu. Je to potíž, která postihuje mnoho párů po celém světě, včetně nás v České republice.

Příčiny primární sterility

Může být řada důvodů, proč pár nemůže otěhotnět, a většina z nich je společná jak pro muže, tak pro ženy. Medici tak vymezují několik hlavních příčin sterility:

  • Věkové limity: Fertilita se snižuje s věkem, obzvláště po 35. roce u žen a 40. roce u mužů.
  • Problémy s ovulací: Nepravidelný menstruační cyklus nebo jeho absence může znamenat, že neovulujete každý měsíc.
  • Problémy se spermatem: Muži mohou mít problém s kvalitou, množstvím nebo pohyblivostí spermií.
  • Zdravotní problémy: Různé zdravotní stavy, jako jsou endometrióza, syndrom polycystických vaječníků nebo genetické poruchy, mohou způsobovat sterilitu.

Všechny tyto příčiny mohou být důvodem primární sterility. Je důležité si uvědomit, že sterilita není vinou jednotlivce nebo páru. Je to zdravotní problém, který vyžaduje lékařskou pomoc.

Diagnóza primární sterility

Když Jakub a já jsme stále nebyli schopni otěhotnět, rozhodli jsme se vyhledat lékařskou pomoc. Začali jsme procesem diagnostiky sterility, což je řada testů a vyšetření, kterými lékaři zjišťují příčinu neschopnosti počít dítě.

Proces diagnostiky může být pro pár fyzicky a emocionálně vyčerpávající. Bylo těžké se s tím vyrovnávat, ale věděli jsme, že je to nezbytné. Lékaři podrobili mě i Jakuba řadě testů, od krevních testů až po ultrazvuk a diagnostické zákroky. Nakonec byl u Jakuba diagnostikován problém s kvalitou spermií.

Léčba primární sterility

Poté, co byla problematika Jakubova spermiogramu odhalena, lékaři nám představili možnosti léčby. To se liší v závislosti na příčině sterility, a tak postupuje od hormonálních léků až po asistovanou reprodukci - jako je in-vitro fertilizace (IVF).

IVF je proces, při kterém jsou vajíčka ženy oplodněna spermiemi muže mimo tělo a poté jsou implantována zpět do dělohy. I když se tato metoda může zdát drastická, pro mnoho párů, včetně nás, je to jediná možnost, jak mít vlastní dítě.

Jak se vyrovnat s primární sterilitou

Sterilita může být emocionálně vyčerpávající a stresující zkušeností. Je těžké se vyrovnat s myšlenkou, že možná nikdy nebudete mít vlastní dítě. Ale je důležité si uvědomit, že nejste v tom sami. Existuje mnoho podpůrných skupin a odborných poraden, které mohou pomoci.

Jakub a já jsme se snažili udržet pozitivní postoj a hledali jsme potěšení i v malých věcech. Například v našem psovi Maxovi, který nám byl velkou podporou.

Alternativní možnosti

Pokud se nedaří klasickým léčebným metodám, existují i alternativní možnosti, jak se stát rodiči. Adopce je jednou z nich. Adopce je proces, kdy se stáváte právními rodiči dítěte, které není vaše biologické.

Dalším možností je náhradní matka, která nese a porodí dítě pro vás. Jakub a já jsme zvážili obě tyto možnosti, ale rozhodli jsme se pokračovat v naší cestě IVF.

Zvládnutí a přežití primární sterility

Primární sterilita je těžká záležitost, která může otestovat vztah, sílu a vytrvalost páru. Ale je možné ji zvládnout. Jakub a já jsme to dokázali a dnes jsme šťastnými rodiči dvou úžasných dvojčat díky IVF.

Právě proto je důležité se nepoddat. Možná to bude těžké a bolestivé, ale v konečném důsledku to může být to nejcennější, co jste kdy dosáhli.