Jak dlouho trvá screening? Průvodce časovými rámci a procesy

  • Domů
  • Jak dlouho trvá screening? Průvodce časovými rámci a procesy
Jak dlouho trvá screening? Průvodce časovými rámci a procesy

Předehra k screeningu: co to vůbec je a proč to děláme?

Kdykoliv se někdo zmíní o screeningu, někteří z vás si možná představí bizarní scény ze sci-fi filmů, kde osoba vstupuje do stroje a v mžiku je celý její životní příběh vytištěný na proužku papíru. No, ve skutečnosti to není tak dramatické, ale pořád to má své kouzlo. Screening, nebo také skríning, jak ho někteří z domorodců té naší krásné české zeměčky rádi nazývají, je prostě vyšetření, screeningové vyšetření, které se snaží včas odhalit nějaké ty zdravotní problémy, ještě než nastane čas je řešit horšími věcmi než přednastavenými tapetami v čekačce lékaře.

A proč nám to vůbec někdo doporučuje, jako by nám toho nebylo už dost? Protože, kamarádi, prevence je klíčový kámen ke zdraví, a nemusíme být ani stavbaři, abychom tohle chápali. Myslím, že bychom se všichni chtěli vyhnout situaci, kdy nám doktor s vážnou tváří sdělí, že kdybychom přišli dřív, tak by to možná šlo vyřešit jako nezdařený recept na perník – prostě přidat trochu cukru a bude to úžasné. Tedy, místo cukru třeba změnu jídelníčku nebo trochu pohybu.

Kdy nastává čas na screening? Jak to funguje v praxi?

Takže, kdy je ten pravý čas na screening? Není to jako s horoskopem, že bychom někdy zjistili, že Merkur je zrovna v retrográdu a my musíme okamžitě na skríning. Zpravidla se dělá ve chvílích, kdy ještě nic extra nebolí a my žijeme v blaženém přesvědčení že jsme věční. Ale to právě potřebujeme, tu pozitivní iluzi trochu rozbít a zamyslet se preventivně. Víte, ono se to často začne nějakými pravidelnými preventivními prohlídkami a pak už jedete jak na kolečkových bruslích.

A jak to celé funguje v praxi? No, sednete si, potom si lehnete a pak zase sednete (a můžete u toho klidně přemýšlet o tom, co budete mít k večeři). To vše v rukou odborníků, kteří vám skrz různé přístroje a testy stavějí jakousi zdravotní diagnostiku. A nemusíte se ničeho bát, oni už to tam mají tak vymakané, většinou to není nic strašně bolestivého nebo nepříjemného.

Typy screeningů a jejich trvání

A teď trochu k těm typům screeningů a tomu, co vás může asi čekat. Je to jako s předměty ve škole – máte různé obory. Můžete podstoupit skríning na různé typy rakoviny, diabetickou retinopatii nebo třeba aterosklerózu. Každý typ má svá specifika, časové náročnosti a také své milé zdravotníky s různými stupni smyslu pro humor. Ale co vám tady načrtnu, je něco jako průměrná hodnota, nejlepší orientační body pro odhad doby, kterou s tím strávíte.

Musím říct, že délku trvání screeningů ovlivňuje mraky faktorů. Někomu to může být hotové za půl hodinky a někomu to zase může zabrat celé dopoledne, kdy by jinak mohl uvařit guláš, uklidit garáž nebo si pročíst tu hromadu časopisů na záchodě. A to neberu v potaz ten čas, co může člověk strávit v čekárně naštvaný na to, že je tam časopis jenom jeden a to ten, co už má doma dvakrát přečtený.

Odhadovaná doba pro jednotlivé skríninky

Obecně se předpokládá, že běžný screening, jako je například ten na krevní tlak nebo cholesterol, vám zabere zhruba 15-30 minut. To je doba, kterou stejně strávíte zíráním do telefonu, takže se nemáte čeho bát. Pokud je to něco složitějšího, třeba kolonoskopie (což je taková veselá projížďka kamerou vaším střevem), pak to klidně může být až několik hodin. Ale než si stihnete vygooglit všechny možné scénáře, jak to může bolet, už to máte za sebou a jste vlastně hrdinové.

Ale abych byla spravedlivá, každý z nás má jinou představivost a práh bolesti. Nejsou to jen ty drsné přípravy na některé druhy vyšetření, ale taky ten nepříjemný pocit když nevíte, co očekávat. Takže bych to celé shrnula do jednoho krásného statementu – jde o to, být informovaný a připraven. A také mít dobré boty, pokud by se z toho vyklubal maraton v čekání.

Čekací doby a organizace procesu

Mluvějme teď o tom nejoblíbenějším tématu – čekacích dobách. Protože to určuje ten pravý zážitek ze skríninku, že jo. Čekací doby jsou jako ty obtížné rodinné večeře, nikdy nevíte, jak dlouho to bude trvat, ale vždycky to připadá dlouhé. Jenže tady nejde úplně o to, jak dobře vám ten distanční příbuzný vypráví vtipy, ale o to, jak dobře je organizovaný zdravotnický systém, a věřte mi, v tom je Česká republika dost doopravdy dobřá.

Většina screeningových center si dává záležet na tom, aby vás nepřipravila o víc času, než je nutné. Tedy, v ideálním případě, protože vždycky je tu šance, že se něco zvrhne a vy najednou máte čas promyslet všechny životní rozhodnutí, které jste kdy udělali, zatímco posloucháte tiché melodické tóny hodin v čekárně.

Závěrečné myšlenky a pohled do budoucnosti screeningu

Jak dlouho trvá tedy 1 screening? No, jak jsem řekla – to se dá horko těžko hádat. Může to být jako blesk z čistého nebe, anebo pocit, že už sedíte na té tvrdé židli od časů Marie Terezie. Hlavní ale je, že screening je důležitý a pokud může pomoci zachránit nějaké ty životy, nebo aspoň ušetřit nějaké ty nervy v pozdějších těžkých časech, tak proč ne, že?

A koukněme se jasně do budoucnosti. Technologie jdou kupředu skoro rychleji než moje schopnost pochopit návod na sestavení švédského nábytku. Takže kdo ví, možná nás čekají screeningy, kde prostě jen projdeme jakýmsi zdravotním portálem a na druhé straně nás už čekají všechny výsledky, uspořádané a vytištěné, a lékař, co nám s úsměvem oznámí, že jsme v pořádku. Nu což, to by bylo moc fajn, nemyslíte?

Na závěr bych chtěla říct, že ať už vás čeká jakýkoliv screening, nebojte se a berte to jako investici do sebe sama. Jsem si jistá, že to stojí za tu chvilku nepohodlí, když to může znamenat další roky schopnosti užívat si život, a ač to zní jako klišé, nezapomeňte, že zdraví je to nejcennější, co máme. A myslím, že i Max by byl smutný, kdybychom nemohli společně prohánět se parkem, protože bychom některý screening nechali úplně plavat.

No a zatímco já jsem teď končila tento článek, Max běhal po bytě s mým oblíbeným pantoflem v tlamě, a to mi připomnělo, že život je nevyzpytatelný a stojí za to si ho užívat plnými doušky. Tak třeba příště, když půjdu na screening, si vzpomenu na tohle a budu se smát i tomu, když budu muset v čekárně počtvrté pročítat staré číslo časopisu o zahradničení. Protože když vás obklopuje tolik nejistot, je ta jistota, kterou vám může screening dát, jako pořádný napití zarážky po dlouhém dni.

Jsem Eliška, vaše průvodkyně světem screeningu, a teď jdu zachránit můj pantofel z tlamy mého psa Maxe. Přejete si další takové podrobné exkurze do různých oblastí zdravotnictví, života či jiných zajímavostí? Dejte mi vědět, a do dalšího čtení přeji pevné zdraví a spoustu úsměvů – pokud možno mimo čekárny.