Co vše vyřídit po narození dítěte?

  • Domů
  • Co vše vyřídit po narození dítěte?
Co vše vyřídit po narození dítěte?
  • Vytvořil:Michaela Novotná
  • Kompletní: 23 srp 2023
  • Kategorie: Rodina a děti

Úvod do světa rodičovství

Moje cesta na rozcestí jménem rodičovství začala přesně před osmi měsíci. S rozzářenými očima a bublajícím nadšením jsem držela v rukou pozitivní těhotenský test. A v danou chvíli jsem věděla, že nic už nebude jako dřív. Ne, ne, nebojte se, nebudu vás nudit příběhy o mých nekonečných chutích na okurkovou zmrzlinu nebo o tom, jak mě Petr v noci vozil autem, abych usnula. To vše je na zvláštní blogový příspěvek. Dnes se budeme bavit o tom, co vše je třeba vyřídit po narození dítěte.

Obtížné úřední běhy začínají: Porodní list

První ze seznamu je porodní list, který dostanete hned po porodu v porodnici. Je to v podstatě cestovní pas vašeho novorozence do světa úředních dokumentů. Bez něj se totiž neobejdete při dalším schvalování různých dokumentů a nároků. Takže, ačkoliv je to možná časově i emocionálně náročné, neodkládejte jeho vyřízení. Můj tip je mít s sebou kopii manželovy občanské, pokud jste zvyklá, jako já, všechno obstarávat sama.

Ohlašovací povinnost na úřadu

Po návratu z porodnice máte 3 dny na ohlášení narození dítěte na obecním úřadu. Nebojte se, když se vám to nepodaří, stává se to. Mě se například nepodařilo stihnout to do 3 dní, protože jsem byla doma úplně vyřízená. Naštěstí úřady jsou na takové situace zvyklé a pokud přijedete o den později, nic se nestane. Hlavní je mít s sebou originál nebo úředně ověřenou kopii porodního listu a občanské průkazy obou rodičů.

Návštěva zdravotní pojišťovny

V rámci další výlety na úřady vás čeká návštěva zdravotní pojišťovny. Pro registraci dítěte do zdravotní pojišťovny máte 8 dní od jeho narození. Zkušenosti můj pes Míša a kočička Bella mi pomohly, už jsem věděla, že je lepší si vyřídit to co nejdříve. Přineste si s sebou vyplněnou přihlášku, originál porodního listu a kopii občanských průkazů obou rodičů.

Návštěva sociální pojišťovny

Poté se paci paci na sociální pojišťovnu. Tam budete požadovat rodičovský příspěvek a přídavky na děti. Měla jsem štěstí, že moje sociální pojišťovna mi vyšla vstříc a přijala mě i bez předchozí rezervace. Ale raději volám dopředu a zarezervuji si termín. Vezměte si s sebou porodní list, občanský průkaz a číslo účtu, na který chcete, aby byly peníze posílány.

Pojištění pro případ nesamostatnosti

Dalším důležitým krokem je uzavření pojištění pro případ trvalé nesamostatnosti vašeho miminka. Na Petrův nápad jsem to považovala za zbytečné, ale pak mi vysvětlil, že v případě nějakého neštěstí bude mít naše malá jistotu. Musím říct, že když to vidím z této perspektivy, je to dobrý nápad.

Ať žije knihovna!

A konečně, jeden z nejpříjemnějších úředních úkonů - zapsání do knihovny. Ano, věřte tomu nebo ne, je tento úkon zcela zdarma a vaše dítě získá přístup k tisícům knih. Není nad to začít s výchovou ke čtení co nejdříve. Alespoň tak jsme to udělali s Petrem a musím říct, že našemu drobečkovi se to líbí.

Závěr: Nestresujte se

Věřte mi, když říkám, že tyto kroky jsou jen malou částí toho, co se děje, když máte novorozence. Obsahuje neprospané noci, nepředvídatelné výkřiky a hodně, hodně plen. Ale upřímně, ani já, ani Petr bychom to neměnili za nic na světě! Takže pokud se chystáte projít tímto běsněním úředních věcí, nezapomeňte si v duchu říkat: "Je to jen fáze". Gunťa, stejně jako Míša a Bella před ním, projdou tím a pojistky, registrace a návštěvy úřadů se stanou jen vzpomínkou. A věřte mi, že je to úplně v pohodě.